سلام. درسته که میگن مولتی ویتامین برای کلیه ضرر داره ؟

سلام خدمت شما دوست عزیز

هنگام انتخاب مکمل مناسب، بهتر است ابتدا با پزشک خود مشورت کنید. ویتامین‌های محلول در آب مانند ویتامین‌های B برای مبتلایان به بیماری کلیوی بهتر است زیرا توسط بدن دفع می‌شوند و به طور کلی به کلیه‌ها آسیب نمی‌رسانند. البته در مطالعه ایی مشخص شد در بیماران دیابتی مبتلا به بیماری کلیوی پیشرفته، دوزهای روزانه بالای ویتامین های B (فولات، B6 و B12)، عملکرد کلیه را بدتر می کند و خطر حمله قلبی و سکته مغزی را دو برابر می کند.

تأثیر مکمل ها بر سلامت کلیه تا حدی به مسائل بهداشتی اساسی فرد و اینکه کدام مکمل مصرف می شود بستگی دارد. با این حال، گزارش هایی از برخی مکمل ها وجود دارد که باعث مشکلات کلیوی می شوند. مروری بر اختلال عملکرد کلیه ناشی از مکمل‌ها در سال 2012 فهرستی از 15 گیاه دارویی و مکمل‌هایی را که گزارش شده است باعث مشکلات کلیوی شده‌اند، از جمله کروم، کراتین، شیرین بیان، پوست درخت بید، ویتامین C و یوهیمبه.

در صورت مصرف داروی سرکوب کننده سیستم ایمنی، مصرف مقادیر بسیار زیاد زردچوبه / کورکومین ممکن است منجر به آسیب کلیه شود - احتمالاً به دلیل کاهش متابولیسم دارو.

بنیاد ملی کلیه به افراد مبتلا به بیماری کلیوی، افرادی که دیالیز می‌شوند و افرادی که پیوند کلیه دریافت کرده‌اند توصیه می‌کند از مصرف مکمل‌های گیاهی خودداری کنند و فهرستی از مکمل‌هایی که ممکن است مضر‌ترین باشند ارائه می‌کند. این بنیاد همچنین هشدار می دهد که برخی از مواد معدنی مانند پتاسیم ممکن است در مکمل هایی وجود داشته باشد که ممکن است انتظار نرود، مانند ریزوم زردچوبه، گل مغربی، نونی و برگ سیر همگی می توانند حاوی پتاسیم باشند.

آلودگی فلزات سنگین از مکمل ها یکی دیگر از علل بالقوه مشکلات کلیوی است. برای مثال، قرار گرفتن طولانی مدت در معرض کادمیوم بیش از حد (که در کلیه ها تجمع می یابد)، می تواند باعث آسیب غیرقابل برگشت کلیه شود و همچنین ممکن است استخوان ها را ضعیف کند.

ویتامین های مفید برای کلیه

گنجاندن مکمل‌های سلامت کلیه در رژیم غذایی روزانه ممکن است به حفظ سلامت کلیه‌ها و کاهش پیشرفت عوارض بیماری مزمن کلیه کمک کند.

  • ویتامین D
  • آهن
  • ویتامین B9
  • ویتامین B12

 

یکشنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۲ - بازگشت
Like0