سلام آیا درسته که زینک پلاس باعث بلوغ زودرس میشه ؟

سلام خدمت شما دوست عزیز،


زینک یک ماده معدنی ضروری برای رشد و نمو طبیعی است، زینک به ویژه در دوران بلوغ حیاتی است. کمبود زینک، اگرچه شایع نیست، اما می تواند در روند طبیعی بلوغ اختلال ایجاد کند. اطمینان از اینکه کودک از طریق رژیم غذایی خود زینک کافی دریافت می کند، یکی از راه های اطمینان از اینکه بلوغ به طور طبیعی رخ می دهد است. اگر در مورد مصرف زینک کودکتان نگران هستید، مکمل های زینک بصورت قرص زینک پلاس شناخته می شوند. با پزشک اطفال او در مورد مصرف مکمل صحبت کنید، اما بدون تایید پزشک به او ندهید.

اهمیت زینک در دوران بلوغ
زینک به سنتز پروتئین، ماده مغذی حیاتی برای رشد طبیعی کمک می کند. این ماده معدنی همچنین از تقسیم سلولی پشتیبانی می کند، عمل دیگری که برای رشد طبیعی ضروری است. بر اساس مقاله ای که در سال 2012 در "اقدام جهانی سلامت" منتشر شد، مقدار کافی زینک برای بلوغ جنسی طبیعی نیز ضروری است. به گفته مرکز بهداشتی در میشیگان، روی به رشد طبیعی اندام‌های تناسلی کمک می‌کند و به کودکان کمک می‌کند تا قد و وزن مناسبی در طول سال‌های بلوغ به دست آورند.

نیاز روزانه زینک برای کودکان و نوجوانان
کودک، زینک اضافی را در بدن خود ذخیره نمی کند، بنابراین او باید روزانه مقدار زیادی از این ماده معدنی را دریافت کند. بلوغ می تواند در سنین مختلف اتفاق بیفتد و کودکان بسته به سن و جنسیت به مقادیر متفاوتی زینک نیاز دارند که مصرف کافی را در دوران کودکی مهم می کند. کودکان بین 9 تا 13 سال به 8 میلی گرم زینک در روز نیاز دارند. دختران نوجوان روزانه به 9 میلی گرم زینک نیاز دارند و پسران نوجوان باید 11 میلی گرم زینک در روز دریافت کنند.

منابع غذایی زینک
زینک در بسیاری از غذاهای مغذی وجود دارد و افزودن آنها به رژیم غذایی کودک یکی از راه‌های افزایش مصرف او و اطمینان از دریافت کافی برای تغییرات طبیعی بلوغ است. صدف یکی از بهترین منابع است و حاوی 74 میلی گرم در هر وعده است که بسیار بیشتر از نیاز کودک برای کل روز است. با این حال، گوشت گاو، گوشت خوک، خرچنگ و مرغ منابع گوشتی مناسب تری از زینک هستند. غلات صبحانه غنی شده می تواند تا 25 درصد از آهن مورد نیاز روزانه کودک شما را تامین کند. ماست، شیر، پنیر، بلغور جو دوسر، بادام هندی، بادام و نخود فرنگی منابع غذایی اضافی زینک هستند.

ملاحظات در مورد زینک و بلوغ
اگر کودک، رژیم غذایی متنوعی ندارد یا گیاهخوار است، در مورد فواید مکمل روی با پزشک خود صحبت کنید. کمبود روی می تواند در رشد طبیعی اختلال ایجاد کند، اما مکمل مناسب لازم است زیرا روی بیش از حد نیز می تواند مضر باشد. حد بالای قابل تحمل روی برای کودکان بین 23 تا 34 میلی گرم است.

دوشنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۲ - بازگشت
Like2