برای جذب بهتر قرص آهن چه کاری باید انجام بدیم ؟

سلام خدمت شما دوست گرامی 

زمان ایده آل برای مصرف مکمل آهن یک ساعت قبل از غذا یا دو ساعت بعد از آن است. آهن با معده خالی بهترین جذب را دارد. با این حال، مکمل‌های آهن می‌توانند باعث گرفتگی معده، حالت تهوع و اسهال در برخی افراد شوند. ممکن است برای جلوگیری از این مشکل نیاز به مصرف آهن با مقدار کمی غذا باشد.

مصرف مکمل ویتامین C یا نوشیدن آب پرتقال همراه با قرص آهن را پیشنهاد می کنند. این می تواند به جذب آهن در بدن کمک کند.

کاهش میزان مصرف دوز آهن باعث افزایش جذب می شود. زمانی که آهن در چندین دوز کوچکتر به جای یک دوز بزرگ مصرف شود بدن می تواند آهن بیشتری را جذب کند. توجه داشته باشید که بیشتر مکمل های آهن دارای عوارضی مانند یبوست، حالت تهوع و ناراحتی معده هستند. مصرف آن‌ها بعد از شام و قبل از خواب می‌تواند تا حدودی به رفع خستگی شما کمک کند.

غذاهایی که نباید همزمان با مصرف آهن مصرف کنید عبارتند از:

 

  • غذاهای با فیبر بالا، مانند غلات کامل، سبزیجات خام و سبوس
  • غذاها یا نوشیدنی های حاوی کافئین
  • شیر، کلسیم و آنتی اسیدها را نباید همزمان با مکمل های آهن مصرف کرد. قبل از مصرف مکمل های آهن، باید حداقل 2 ساعت پس از مصرف این غذاها صبر کنید.
  • قرص‌های آهن ممکن است باعث شود داروهای دیگری که مصرف می‌کنید نیز مؤثر نباشند.
  • برخی از این داروها عبارتند از تتراسایکلین، پنی سیلین، سیپروفلوکساسین و داروهایی که برای بیماری پارکینسون و تشنج استفاده می شوند.
  • داروهایی که اسید معده را کاهش می دهند، جذب آهن را مختل کرده و ممکن است باعث کمبود آهن شوند. 2 ساعت فاصله بین مصرف این داروها و مکمل های آهن مورد نیاز است.

برای تکمیل اطلاعات خود در زمینه نحوه مصرف مکمل های آهن بهتر است مقاله زیر را در وب سایت سوپرابیون مطالعه فرمایید:

نحوه مصرف قرص های آهن

پنجشنبه ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۲ - بازگشت
Like0