سلام
کم خونی چه تاثیری روی چشم میذاره ؟

سلام خدمت شما دوست گرامی،

سیاهی زیر چشم شایع است و اغلب به دلیل کم خوابی است، اما در برخی موارد، می تواند مشکلات دیگری را برای سلامتی ایجاد کند. کم خونی می تواند چشم ها را تحت تاثیر قرار دهد، به خصوص شبکیه، یا داخل چشم که تصاویر را می گیرد و به مغز می فرستد. گاهی اوقات کم خونی و کاهش سلول های خونی حتی می تواند باعث خونریزی در چشم و از دست دادن بینایی شود.

چشم پزشک شما می تواند خونریزی و همچنین مناطقی که اکسیژن کافی در داخل چشم ندارند را در معاینه با قطره گشاد کننده مردمک چشم مشاهده کند. گاهی اوقات، این عامل می تواند بینایی را تحت تاثیر قرار دهد.

کم خونی می تواند باعث هیپوکسی شبکیه شود که منجر به انفارکتوس لایه فیبر عصبی می شود و از نظر بالینی به صورت لکه های پشم پنبه ظاهر می شود. هیپوکسی شبکیه نیز منجر به اتساع عروق، افزایش فشار به دلیل هیپوپروتئینمی و میکروتروما به دیواره عروق می شود، که باعث ادم شبکیه و خونریزی می شود.

آهن همچنین در بافت های چشمی هم در حالت های فیزیولوژیکی و هم در شرایط پاتولوژیک (بیماریزایی) از جمله مایعات داخل چشمی، عدسی، شبکیه و اپیتلیوم رنگدانه شبکیه مشاهده شده است. با توجه به خواص بسیار اکسید کننده آن، افزایش غلظت آهن در عدسی کریستالی به طور واضح با تشکیل آب مروارید مرتبط است. چنانچه کمبود آهن با آب مروارید در ارتباط است، مکمل آهن ممکن است استرس اکسیداتیو را کاهش دهد. در مطالعه ای، TIBC (تست ظرفیت اتصال آهن کل) بالاتر یک عامل خطر مهم برای آب مروارید بود و TIBC در کم خونی فقر آهن بالا می رود.

علاوه بر کم خونی سطوح بالای آهن نیز ممکن است سمی باشد و باعث آسیب شناسی های مختلفی در بدن انسان از جمله چشم شود. مطالعات تاثیر افزایش غلظت آهن را در انواع خاصی از آب مروارید ها نشان داده است. سطوح بالای سرمی آهن فریتین، نیز با آب مروارید نوجوانان در سندرم هیپرفریتینمی ارثی آب مروارید همراه است. در حالی که این شکل از هیپرفریتینمی ارثی است، هیچ گزارشی در مورد تشکیل آب مروارید در هیپرفریتینمی ایتروژنیک وجود ندارد.

در مطالعه ایی، یک فرد 43 ساله گزارش شده است که چند سال پس از دریافت درمان فشرده جایگزین آهن وریدی برای کم خونی شدید فقر آهن، تشخیص آب مروارید دو طرفه داده شد.

درمان
درمان کم خونی شامل مکمل های ویتامین مختلف مانند اسید فولیک، آهن و ویتامین B12 است. همچنین باید علت کم خونی را بیابید. در ترکیبات مکمل آهن سوپرابیون به نام فروکامپلیت این ترکیبات وجود دارد. علل شایع خونریزی زخم، پریودهای سنگین، کمبود آهن در رژیم غذایی، بیماری کلیوی یا رژیم غذایی نامناسب است. اگر خیلی شدید باشد، برخی افراد نیاز به تزریق خون دارند. اگر کم خونی دارید و تغییرات بینایی را تجربه می کنید، معاینه داخل چشم توسط چشم پزشک توصیه می شود.

 

جمعه ۰۵ خرداد ۱۴۰۲ - بازگشت
Like0