ال-متیونین (متیونین)

در ابتدا توسط John Howard Mueller باکتری شناس آمریکایی در سال 1921 کشف شد، ال-متیونین یا متیونین، یک اسید‌آمینه ضروری در بدن است (یک بلوک ساختمانی برای پروتئین‌ها). این اسید‌آمینه در گوشت، ماهی و محصولات لبنی یافت می‌شود.

متیونین نقش مهمی در رشد عروق خونی جدید دارد. در حالی که بدن خود قادر به تولید آن می‌باشد، اثر بخشی مثبت مکمل متیونین برای بهبود زخم‌ها، افراد مبتلا به پارکینسون، اسکیزوفرنی، اشعه، مسمومیت مس، آسم، آلرژی، الکلیسم، آسیب کبدی و افسردگی، نشان داده شده است.

عملکرد متیونین در بدن چگونه است؟

بدن انسان از متیونین برای ساخت کراتین، نوع دیگری از اسیدآمینه، استفاده می‌کند. علاوه بر این، متیونین حاوی گوگرد است که توسط بدن برای رشد و متابولیسم مورد استفاده قرار می‌گیرد، . نقش مهمی در ترکیبی به نام s-adenosylmethionine  یا "SAMe" دارد که از عملکرد مناسب سیستم ایمنی و انتقال‌دهنده‌های عصبی مانند دوپامین، سروتونین و ملاتونین؛ و غشاهای سلولی محافظت می‌کند.

در مسمومیت با استامینوفن، متیونین از طریق جلوگیری از تجزیه ترکیبات استامینوفن از آسیب رساندن به کبد محافظت می‌کند. همچنین ممکن است به عنوان یک آنتی اکسیدان عمل کرده و به محافظت از بافت‌های آسیب‌دیده کمک کند.

برای اطلاعات کاملتر در مورد آنتی اکسیدان ها می توانید مقاله زیر را بخوانید:

انواع آنتی آکسیدان ها 

مزایای ال-متیونین:

کمک به کاهش خطر ابتلا به سرطان کولورکتال

طبق تحقیقات سرطان کولورکتال ملبورن ،که در ملبورن استرالیا انجام شده، متیونین همراه با ویتامین‌های گروه B و سایر موادمعدنی ممکن است به کاهش خطر ابتلا به سرطان کولورکتال کمک کند. این مطالعه نشان داد مواد غذایی مصرفی و همچنین موادمغذی مثل فولات، متیونین، ویتامین B6 و ویتامین B12 و موادی با خاصیت آنتی اکسیدانی مانند سلنیوم، ویتامینe و ویتامین سی  و لیکوپن دارای این مزیت هستند. (Cancer Nutr. 2006؛ 56 (1): 11-21.)

کمک به کاهش لرزش (ترمور) در بیماران مبتلا به پارکینسون

یک مطالعه بر روی 11 بیمار پارکینسونی درمان نشده انجام شد. این افراد با ال-متیونین برای دوره ‌های دو هفته تا شش ماه درمان شدند و بهبود در آکینزی و سفتی را نشان دادند که موجب لرزش کمتر از حد معمول می‌شود. این مطالعه بیانگر آن است که متیونین ممکن است در درمان علائم پارکینسون مفید باشد. (Rev Neurol (Paris) 1982؛ 138 (4): 297-303.)

استحکام استخوان

متیونین به دلیل اثراتی که بر روی استخوان‌ها دارد، ممکن است به عملکرد ورزشی (و حتی کاهش وزن) کمک کند.

کمک به کاهش وزن

با توجه به نقش متیونین در تولید کراتین، متیونین نسبت عضله به چربی را بهبود می‌بخشد و از این طریق می‌تواند به کاهش وزن کمک کند.

 

verification