ویتامین B3

عملکرد ویتامین ب3

یک محافظ سلولی قوی است که قدرت زیادی برای جلوگیری از چندین بیماری دارد، ممکن است در بیماری آلزایمر، پارکینسون ،پیری دیابت ، سرطان و ایسکمی مغزی نقش داشته باشد.

منابع ویتامین ب3

مقدار قابل توجهی از نیاسین در بسیاری از مواد غذایی وجود دارد؛ گوشت بدون چربی، مرغ، ماهی، بادام زمینی و مخمر منابع غنی نیاسین هستند. شیر و تخم‌مرغ حاوی مقدار کمی نیاسین هستند، اما منبع عالی تریپتوفان به شمار می‌روند که مقدار زیادی معادل نیاسین از آنها حاصل می‌شود.

کمبود ویتامین ب3

کمبود نیاسین با ضعف عضلانی، بی‌اشتهایی، سوء هاضمه و بثورات پوستی شروع می‌شود. کمبود شدید نیاسین به بیماری پلاگر منجر می‌‌شود؛ که علائم آن عبارت است از درماتیت، فراموشی و اسهال (بیماری 3D)، لرزش، زبان قرمز تیره و دردناک. معمولا تغییرات پوستی بارزترین علامت آن هستند. قستی از پوست که در معرض نور آفتاب است دچار ترک خوردگی، تیرگی رنگ ودرماتیت پوسته‌ریزی کننده می‌شود. علایم درگیر شدن سیستم اعصاب مرکزی عبارت است از: اغتشاش شعور (گیجی)، اختلال آگاهی و توجه به نوریت (التهاب عصبی). تغییرات غیر طبیعی سیستم گوارشی به شکل تحریک‌پذیری و التهاب غشای مخاطی دهان و لوله‌ی گوارشی بزرگ می‌کند.

پلاگر درمان نشده می‌تواند منجر به مرگ فرد شود (که در این صورت بیماری 4D خواهد بود ).

دریافت مرجع رژیمی (DRI) برای ویتامین ب3

2-18 میلی‌گرم در روز / برحسب سن و جنس

 

 

 
verification