ال-کارنیتین یک اسیدآمینه است (یک بلوک ساختمانی برای پروتئین‌ها) که به طور طبیعی در بدن از اسیدآمینههای لیزین و متیونین تولید می‌شود.

ال-کارنیتین از طریق انتقال اسیدهای چرب به داخل میتوکندری (جایی که اسیدهای چرب میتوانند بسوزند و بعنوان سوخت مورد استفاده قرار گیرند) نقش حیاتی در تولید انرژی دارد. به همین دلیل، بسیاری از کارنیتین به عنوان یک مکمل کاهش وزن برای کمک به افزایش سوزاندن چربی استفاده می‌کنند.

کمبود کارنیتین می‌تواند ناشی از دریافت ناکافی، دفع بیش از حد از طریق اسهال یا دیالیز، اختلالات کبدی، مصرف داروهای خاص و برخی اختلالات ژنتیکی باشد. علاوه بر این، چون بیشتر در محصولات حیوانی یافت می‌شود، گیاهخواران در معرض خطر کمبود هستند.

اگرچه بسیاری از افراد ال-کارنیتین را به عنوان راهی برای کاهش وزن و سوزاندن چربی مصرف می‌کنند، قابل ذکر است که مزایای کارنیتین شامل افزایش عملکرد مغز، جلوگیری از آسیب عضلانی، تنظیم قند خون و افزایش استقامت نیز می‌شود.

مزایای ال-کارنیتین 

  • افزایش استقامت
  • کمک به کاهش وزن
  • پیشگیری از آسیب عضلانی
  • کمک به سوخت چربی
  • تقویت عملکرد مغز
  • تنظیم قند خون
  • افزایش استقامت

از آنجایی که ال-کارنیتین نقش مهمی در تولید انرژی دارد، بسیاری از ورزشکاران آن را به عنوان راهی برای افزایش استقامت و تقویت عملکرد ورزشی مصرف می‌کنند. 

کمک به کاهش وزن

بسیاری از افراد ال-کارنیتین را به عنوان راهی برای کمک به کاهش سریع  وزن می‌شناسند. شواهد برآمده از برخی مطالعات حاکی از آن است که مصرف مکمل ال-کارنیتین هنگامی که با رژیم غذایی و ورزش ترکیب شده باشد در واقع یک روش موثرتری برای تسریع کاهش وزن است. این مورد نیز در مکمل های کاهش وزن نیز وجود دارد که می توانید از آنها در کنار سایر عوامل برای کاهش وزن استفاده کنید.

پیشگیری از آسیب عضلانی

علاوه بر افزایش استقامت و تسریع کاهش وزن، این اسید آمینه همچنین مکمل مفیدی برای ورزشکارانی است که به دنبال جلوگیری از آسیبهای عضلانی و محافظت از آن هستند. و در مکمل های مناسب ورزشکاران معمولا مورد استفاده قرار می گیرد.

 کمک به سوخت چربی

علاوه‌بر کاهش وزن ، این اسیدآمینه همچنین به سوزاندن چربی کمک می‌کند. در یک مطالعه انجام شده در آلمان، شرکت کنندگان با اضافه وزن، رژیم غذایی منظم دریافت کردند، با یا بدون اضافه کردن ال-کارنیتین. بعد از 10 روز، ال-کارنیتین به طور قابل توجهی باعث افزایش شکستن چربی شد. ((Metabolism. 2004 Aug;53(8):1002-6))

براساس مطالعه‌ای دیگر که در ژورنال فیزیولوژی منتشر شده، افزایش مقدار کارنیتین در ماهیچه‌ها باعث جلوگیری از افزایش چربی در اثر افزایش سوزاندن چربی و مصرف انرژی در طول فعالیت بدنی می‌شود. (J Physiol. 2013 Sep 15؛ 591 (Pt 18): 4655-4666)

تقویت عملکرد مغز

ال-کارنیتین نه تنها برای بدن شما مناسب است، بلکه برای ذهن شما نیز مفید می‌باشد. در حقیقت، به گزارش تحقیقات انجام شده، این اسیدآمینه ممکن است تأثیر مثبت بر عملکرد و شناخت مغز داشته باشد.

یک مطالعه انجام شده توسط دانشگاه کاتانیا در ایتالیا که در مجله آمریکایی تغذیه بالینی منتشر شد، به بررسی اثرات مکمل روزانه ال-کارنیتین بر خستگی ذهنی و فیزیکی در شرکت کنندگان سالمند بالای 100 سال پرداخته است. نه تنها ال-کارنتین در کاهش کل توده چربی و افزایش توده عضلانی مؤثر بوده، بلکه نقش مهمی در کاهش خستگی بدن و بهبود عملکرد شناختی نیز داشته است. 

بنا به گزارش دیگر مطالعات، استیل ال-کارنیتین (یک فرم از ال-کارنیتین) می‌تواند در حفاظت از کاهش شناخت و بهبود و تقویت حافظه در بیماران مبتلا به آلزایمر نقش کمک کنند‌ای داشته باشد. 

منابع غذایی ال-کارنیتین

محصولات حیوانی بهترین منابع طبیعی ال-کارنیتین. همچنین می‌تواند در مقادیر کمی در برخی از منابع مانند سبزیجات و غلات یافت شود.

 

verification