تاثیر مکمل ها و تغذیه بر افزایش قد


تغذیه و افزایش قد

حدود 60 تا 80 درصد از تفاوت قد بین افراد را عوامل ژنتیکی تعیین می کند، در حالی که 20 تا 40 درصد را می توان به اثرات محیطی و عمدتاً تغذیه نسبت داد. قد انسان، توسط چندین ژن و عوامل محیطی کنترل می شود. بسیاری از مطالعات وراثت پذیری قد انسان را تخمین زده اند. اغلب، این مطالعات با تخمین میزان شباهت بین خویشاوندان، وراثت پذیری را تعیین می کنند. می توان با همبستگی شباهت ژنتیکی بین خویشاوندان (دوقلو، خواهر و برادر، والدین و فرزندان) با شباهت قد آنها، اثر ژنتیکی را از اثرات محیطی جدا کرد. 


آیا درمان های خاص و مکمل های غذایی می توانند قد را بیشتر افزایش دهند؟

پاسخ بله است. مهمترین ماده غذایی برای قد نهایی پروتئین در دوران کودکی است. مواد معدنی، به ویژه کلسیم و ویتامین های A و D نیز بر قد تأثیر می گذارند. به همین دلیل، سوء تغذیه در دوران کودکی برای قد مضر است. به طور کلی، پسران در اواخر نوجوانی به حداکثر قد می رسند، در حالی که دختران در اواسط نوجوانی به حداکثر قد خود می رسند. بنابراین، تغذیه کافی قبل از بلوغ برای قد بسیار مهم است.
تقریباً 20 درصد از افزایش قد کل در نوجوانی رخ می دهد و تا 50 درصد از توده استخوانی بزرگسالان در این دوره به دست می آید. برای دستیابی به این رشد، نیازهای تغذیه ای، هم برای انرژی و هم برای ریز مغذی ها، نسبت به دوران کودکی افزایش می یابد.


در حالی که نمی‌توان مستقیماً از ویتامین‌ها برای رشد قد یاد کرد، ممکن است نقش مهمی در رشد و نمو داشته باشند. آنها به قوی تر و سالم تر شدن استخوان ها کمک می کنند. با این حال، این تنها زمانی امکان پذیر است که تمام مواد مغذی مورد نیاز بدن خود را همراه با تمام ویتامین های مورد نیاز تامین کنید. بدن به بسیاری از ویتامین ها مانند B1، B2، D، E و C نیاز دارد.

ویتامین ها و معدنی موثر بر افزایش قد


ویتامین D


این مهم ترین ویتامینی است که به قوی و بلند شدن استخوان ها کمک می کند. وقتی فرد ویتامین D را به میزان لازم دریافت نکند، استخوان ها و دندان هایش ضعیف می شوند. به غیر از نور خورشید که منبع اصلی ویتامین D است، می‌توانید با گنجاندن غذاهای غنی از ویتامین D در رژیم غذایی خود مانند شیر و قارچ غنی شده با ویتامین D، مصرف خود را افزایش دهید - این مطمئناً شخص را قادر می‌سازد تا به قدی که نظر ژنتیکی مقدر است برسد. ویتامین D همچنین ممکن است با کمک به بدن برای جذب موثر فسفر و کلسیم که برای رشد استخوان‌ها مهم هستند، به دستیابی به قد مطلوب کمک کند.


ویتامین B1 


این ویتامین می تواند به طور غیرمستقیم به دستیابی به قد مطلوب کمک کند زیرا نقشی حیاتی در حمایت از رشد و تکامل دارد. همچنین به منظم کردن روند هضم کمک می کند. ویتامین B1 به حفظ سلامت قلب و سیستم عصبی کمک می کند. در حالی که اینها ممکن است مستقیماً به قد کمک نکنند، ممکن است از سلامت جسمانی فرد حمایت کنند، که ممکن است در این زمینه کمک کند. برخی از منابع رایج ویتامین B1 برنج، بادام زمینی، گوشت خوک و سویا هستند.


ویتامین  B2


ریبوفلاوین به عنوان ویتامین B2 نیز شناخته می شود. این یک ویتامین حیاتی است که به افزایش قد کمک می کند .از رشد استخوان ها، پوست، مو و ناخن ها حمایت می کند. غذاهای غنی از ریبوفلاوین شامل تخم مرغ، ماهی، شیر و سبزیجات با برگ سبز است.


ویتامین C


این ویتامین به نام اسید اسکوربیک نیز شناخته می شود که به تقویت استخوان ها و دندان ها و افزایش رشد آنها کمک می کند.  ویتامین C یک آنتی اکسیدان غنی است که به تقویت ایمنی و جلوگیری از بیماری کمک می کند. منابع غنی این ویتامین گوجه فرنگی، سیب زمینی، مرکبات و انواع توت ها هستند.


کلسیم 


کلسیم یکی از مهم ترین مواد معدنی مورد نیاز بدن برای تقویت و بهینه سازی رشد استخوان است. مصرف منظم کلسیم می تواند از طول عمر و استحکام استخوان ها حمایت کند.  منابع اصلی کلسیم شیر و سایر محصولات لبنی هستند . همچنین می توان آن را از منابع غذایی دیگر مانند اسفناج، محصولات سویا غنی شده و سبزی شلغم نیز تهیه کرد. همراه با کلسیم، فسفر نیز به تقویت رشد استخوان ها کمک می کند. 


زینک 


زینک، ریزمغذی ضروری که در سراسر بدن توزیع می‌شود، اثرات حیاتی برای رشد کودک و در تقسیم سلولی دارد. زینک در انتقال عصبی، پاسخ ایمنی، کاتالیز یا تثبیت آنزیمی، و عملکردی و اصلاح پروتئین های غشایی، پروتئین های تنظیم کننده ژن و گیرنده های هورمونی موثر است و از طریق این مسیرها، روی به سنتز DNA و RNA، متابولیسم پروتئین و رشد کمک می کند. در مطالعات حیوانی و انسانی، کمبود زینک می تواند رشد را محدود کند. کمبود زینک منجر به کاهش رشد کودک و کوتاه قدی در سطح جهان می گردد.
در حالی که ویتامین های ذکر شده در بالا از رشد مطلوب حمایت می کنند، مکمل ها به تنهایی ممکن است رشد مطلوب را تضمین نکنند. همچنین مهم است که مواد معدنی ضروری (کلسیم، فسفر) و تعادل سالم درشت مغذی ها (کربوهیدرات ها، چربی ها و پروتئین ها) را در رژیم غذایی بگنجانید تا از رشد مطلوب اطمینان حاصل کنید، که کلید دستیابی به پتانسیل قد ژنتیکی است. برای اطمینان از میزان زینک دریافتی می توانید زینک پلاس را در برنامه غذایی خود قرار دهید 

 

verification