روش های جوانسازی پوست


روش های جوانسازی پوست

برای سال ها درمان استاندارد طلایی برای بسیاری از جنبه های زیبایی شناسی ضد پیری، جراحی در اشکال مختلف آن بوده است. با این حال، با افزایش تقاضای بیماران برای جوانسازی و با تمایل و انگیزه شدید بیماران برای دستیابی به پیشرفت زیبایی با حداقل خطر و بهبودی سریع، موج قوی الهام بخشی در زمینه جوانسازی پوست غیر از جراحی ایجاد شده است. به طور سنتی، اکثر روش‌های غیرجراحی حول روش‌هایی متمرکز می‌شوند که اپیدرم را تخریب می‌کنند و باعث ایجاد زخم پوستی می گردند و در نتیجه بازسازی کلاژن و سفت شدن پوست و بهبود ایجاد می‌شود. در حال حاضر، علاقه فزاینده‌ای به طیف وسیعی از مداخلات غیرسایشی وجود دارد که به‌طور قابل پیش‌بینی ادعا می‌شود که پوست و بافت زیر جلدی را "ایمن و موثر" جوان‌سازی می‌کنند. اگرچه چندین سیستم غیر سایشی توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) به منظور جوانسازی پوست و علیرغم بهبود قابل توجه گزارش شده در ظاهر علائم و نشانه های پیری با روش های نسبتا غیر تهاجمی پاکسازی شده است، نتایج بالینی به طور کلی کمتر از قابل توجه است، اکثر سوژه ها فقط بهبود خفیفی را نشان می دهند. هدف بررسی حاضر، خلاصه کردن روش‌های مختلف غیر سایشی است که در حال حاضر برای جوان‌سازی پوست استفاده می‌شوند و همچنین کارآیی مبتنی بر شواهد یک روش فرکانس رادیویی غیرسایشی خاص (NARF): فرکانس رادیویی تک قطبی را ارزیابی می‌کند.


روش های درمانی جوانسازی صورت کدامند؟


لایه برداری شیمیایی


لایه برداری شیمیایی، با فرمول های شیمیایی مختلف برای بهبود ظاهر آسیب دیده پوست انجام می شود. مواد شیمیایی مورد استفاده در لایه برداری مانند اسید تری کلرواستیک، اسید گلیکولیک، اسید سالیسیلیک و غیره جای زخم ها را بهبود می بخشد. عوارض پوستی را به حداقل می رساند و روی لکه ها و چین و چروک ها عالی عمل می کند. هنگامی که  لایه بردار شیمیایی را اعمال می کنید، باعث اصطکاک با پوست می شود که منجر به لایه برداری اپیدرم می شود. تمام آلودگی ها و باکتری ها را از سطح پاک می کند و سطح پوست را بهبود می بخشد. این فرآیند ممکن است چند هفته طول بکشد تا نتایج نشان داده شود.


درم ابریژن


درم ابریژن یکی دیگر از روش های لایه برداری است که از یک ابزار چرخشی برای برداشتن بالاترین لایه پوست، بیشتر روی صورت، استفاده می کند. این اجازه می دهد لایه های جدید پوست صاف و جوان به نظر برسند. درم ابریژن به عمق بافت‌ها می‌رود و مشکلات پوستی مانند خطوط ریز، لکه‌های خورشیدی، اسکار آکنه و رنگ ناهموار پوست را درمان می‌کند. این روش حرفه ای، باید توسط متخصص پوست انجام شود. متخصص پوست قبل از انجام درمان سطح پوست را بی حسی می کند. از آنجایی که بهبودی زمان می برد، ممکن است پزشک از شما بخواهد که بعد از عمل به خانه بروید و بایدها و نبایدهای خاصی را دنبال کنید. به آن عمل سرپایی می گویند.


لایه برداری با لیزر


نور و گرما دو انرژی اولیه هستند که در درمان لایه برداری با لیزر برای برداشتن خارجی ترین لایه پوست و گرم کردن قسمت زیرین استفاده می شوند. با این کار رشد فیبر کلاژن را تحریک می کند تا بافت پوست را بهبود بخشد و یکنواختی را تقویت کند. لایه برداری با لیزر آسیب زیادی به پوست اطراف وارد نمی کند و همین امر آن را به گزینه ای عالی برای جوانسازی پوست در نواحی حساس تبدیل می کند. روند بهبودی بستگی به نوع لیزر مورد استفاده برای درمان جوانسازی پوست دارد. بهبودی ممکن است چند روز تا چند هفته طول بکشد.


لایه برداری با اسید گلیکولیک


لایه برداری اسید گلیکولیک سلول های مرده پوست را از سطح پوست و لایه های زیرین پوست حذف می کند. گلیکولیک اسید دارای مولکول‌های کوچکی است که باعث می‌شود به اعماق پوست نفوذ کند و لیپیدهایی را که به سلول‌های مرده پوست پناه می‌دهند از بین ببرد. شدت لایه برداری با مقدار اسید گلیکولیک مرتبط است. اگر مقدار مناسبی داشته باشد، لایه برداری می تواند عمیقا در لایه های پوست شما نفوذ کند. همچنین چربی بیش از حد فولیکول های مو را از بین می برد و احتمال بروز آکنه را به حداقل می رساند. یکی دیگر از مزایای اسید گلیکولیک کنترل ملانین است.


میکرودرم ابریژن


میکرودرم ابریژن روشی است که با استفاده از اپلیکاتوری که سطحی ساینده دارد، رنگ پوست شما را یکدست می کند. این روش بسیار شبیه درم ابریژن است و مسائل مشابهی مانند چین و چروک، خطوط ریز، لکه های خورشیدی، اسکار آکنه، لکه های پیری، ملاسما و بسیاری از مشکلات پوستی دیگر را برطرف می کند. اپلیکاتور ساینده بالاترین لایه پوست شما را برمی دارد و به پوست شما زمان می دهد تا جوان شود. یکی دیگر از روش های میکرودرم ابریژن توسط اسپری اکسید آلومینیوم یا بی کربنات سدیم انجام می شود. میکرودرم ابریژن روشی بی خطر و مناسب برای انواع پوست در نظر گرفته می شود.


سفت کننده پوست اولتراپی


اولتراپی می تواند به سفت شدن، استحکام و لیفتینگ پوست کمک کند. روشی غیر تهاجمی برای سفت کردن پوست در نواحی مانند گردن، چانه و ابرو است. در طول اولتراپی، از امواج صوتی برای نفوذ عمیق به پوست استفاده می شود. باعث انقباض بین عضلات می شود که منجر به یک سطح پوستی سفت و بدون چین و چروک می گردد.


بلفاروپلاستی/جراحی پلک


بلفاروپلاستی که به عنوان جراحی پلک نیز شناخته می شود، برای برداشتن پوست اضافی از پلک و کاهش پف زیر چشم استفاده می شود. جراحی پلک اساساً پوست اطراف چشم را بلند می کند و شخص را جوان تر نشان می دهد. برخی از افراد به دلیل پف بودن زیر چشم با مشکلاتی در بینایی مواجه می شوند. جراحی پلک می تواند به آنها کمک کند.


جراحی لیفت صورت


جراحی لیفت صورت برای از بین بردن علائم افزایش سن در صورت و گردن شما انجام می شود. اگر دچار افتادگی پوست در صورت خود هستید یا در حال ایجاد خطوط چین یا ران هستید، می توانید جراحی لیفت صورت را انتخاب کنید. همچنین درمان شلی پوست است.


بزرگ کردن گونه و چانه بدون جراحی


بزرگ کردن گونه و چانه بدون جراحی  یک راه مطمئن و موثر برای داشتن پوستی سفت تر است. این کار با استفاده از پرکننده های تزریقی در نواحی مورد نظر پوست انجام می شود. مایعی ژل مانند را به استخوان گونه و چانه تزریق می شود تا شکل مناسبی به آنها بدهد. اثر پرکننده های تزریقی بسته به پوست حدود 9 تا 14 ماه باقی می ماند.

 

verification