تفاوت قرص جوشان و قرص جویدنی ویتامین سی


قرص جوشان و جویدنی ویتامین سی

مکمل‌های ویتامین را می‌توان به شکل مایع (شربت)، قرص، قرص جویدنی، آدامس و یا قرص‌های جوشان یافت که حاوی ترکیبی متفاوت از ویتامین‌ها، مواد معدنی و سایر مواد تشکیل دهنده است. شربت‌ها و قرص‌های جوشان معمولاً به عنوان جایگزینی برای مصرف ویتامین‌ها را در مقایسه با سایر انواع ویتامین‌ها برای کودکان تجربه‌ای جذاب‌تر و لذت‌بخش‌تر می‌کند. این نوع ویتامین‌ها به راحتی قابل مصرف هستند و معمولاً توسط متخصصان اطفال برای حمایت از رژیم غذایی در کودکان توصیه می‌شوند. با این حال، حلالیت برخی از مواد هم در شربت ها و هم در قرص های جوشان وابسته به pH است، بنابراین این ترکیبات اسیدی هستند که برای حفظ پایداری شیمیایی، بهینه سازی کارایی مواد و اطمینان از پراکندگی مطلوب دارو فرموله شده اند. اسیدیته همچنین به بهبود طعم محلول کمک می کند. شکل جوشان ویتامین ها شامل یک اسید آلی محلول (معمولا اسید سیتریک، تارتاریک، مالیک، فوماریک یا آدیپیک)، یک نمک کربناته فلز قلیایی (بی کربنات/کربنات سدیم یا بی کربنات/کربنات پتاسیم) است و غلظت‌های متفاوت ویتامین‌ها و یا مواد معدنی. در تماس با آب، ترکیبات موجود در قرص دی اکسید کربن تشکیل می‌دهند و اثری گازدار ایجاد می‌کنند که منجر به یک نوشیدنی مایع گازدار می‌شود.


قرص های جوشان چیست؟


قرص های جوشان، فرمولاسیون های دارویی و مغذی هستند که برای حل شدن سریع در آب طراحی شده اند. آنها معمولاً حاوی مواد فعال مانند ویتامین ها، مواد معدنی یا داروها هستند. هنگامی که در آب ریخته می شود، واکنش شیمیایی بین قرص و آب، جوش ایجاد می کند و منجر به تشکیل محلول گازدار می شود. این عمل جوشان به پراکندگی و جذب سریع مواد فعال کمک می کند و مصرف آنها را آسان تر می کند و اغلب سریعتر از قرص های معمولی عمل می کند. قرص‌های جوشان معمولاً برای افزایش هیدراتاسیون، مکمل‌سازی مواد مغذی ضروری، کاهش علائم، و ارائه روشی دلپذیرتر و راحت‌تر برای افرادی که در بلع قرص‌های سنتی مشکل دارند، استفاده می‌شود.


مزایای قرص های جوشان نسبت به قرص های معمولی


فراهمی زیستی 100٪ 


فرمول های جوشان از نظر فراهمی زیستی دارای مزیت قابل توجهی هستند، زیرا کاملاً زیستی هستند، برخلاف قرص های مصنوعی که گزارش شده است که تنها 50 تا 70 درصد بر حسب عوامل مختلف، فراهمی زیستی دارند. قرص های معمولی به آرامی در معده حل می شوند که منجر به کاهش جذب مواد مغذی می شود. قسمت باقیمانده که جذب نمی شود به سادگی از بدن خارج می شود. از طرف دیگر، قرص های جوشان، 100٪ میزان دسترسی زیستی را ارائه می دهند که تقریباً دو برابر قرص ها یا کپسول های معمولی است. این قرص ها به طور کامل و یکنواخت حل می شوند و اطمینان حاصل می کنند که بدن شما می تواند مواد مغذی را به طور کامل جذب کند. در نتیجه حداکثر سود را از مکمل و مواد تشکیل دهنده آن دریافت می کنید. این امر به ویژه برای افراد مسن و کسانی که سیستم گوارشی شکننده دارند بسیار مهم است.


ملایم در معده


در موارد خاص، قرص های معمولی ممکن است پس از مصرف به طور کامل در معده حل نشوند. این انحلال ناقص می تواند باعث تحریک یا ناراحتی در برخی افراد شود. از طرف دیگر، قرص های جوشان به طور کامل و یکنواخت حل می شوند و از غلظت موضعی مواد جلوگیری می کنند. در نتیجه روی دستگاه گوارش ملایم هستند و هیچ گونه ناراحتی در معده یا مری ایجاد نمی کنند. با این حال، مهم است که توجه داشته باشید که مصرف بیش از حد قرص های جوشان، مانند هر چیز دیگری، ممکن است منجر به عوارض جانبی خاصی شود.


افزایش مصرف آب 


قرص های جوشان نه تنها فواید تغذیه ای مورد نظر را ارائه می دهند، بلکه باعث افزایش مصرف مایعات نیز می شوند. این می تواند به ویژه زمانی مفید باشد که شما دچار کم آبی یا ناخوشی هستید و نمی توانید به اندازه معمول مایعات مصرف کنید. با مصرف هر قرص جوشان، به طور طبیعی یک لیوان کامل مایع می نوشید و به طور موثر سطح هیدراتاسیون خود را حفظ می کنید. قرص های جوشان می توانند به عنوان یک روش عالی برای آبرسانی مجدد عمل کنند و همزمان فواید مورد نظر را از قرص ها به دست آورند، چه مکمل های غذایی، چه داروهای گیاهی یا داروها.


ارائه طعم بهتر


قرص های جوشان اغلب حاوی طعم اضافی هستند که وقتی در آب حل می شوند طعم آنها را افزایش می دهد. در مقایسه با قرص های معمولی که ممکن است طعم فلزی ناخوشایندی داشته باشند، طعم مطبوع تری دارد. بنابراین، آنها می توانند به عنوان یک گزینه مغذی برای ارضای میل ناگهانی به شیرینی به جای مصرف نوشیدنی های شیرین یا آب میوه عمل کنند.


بلع آسان


برخلاف قرص های معمولی، یک قرص جوشان با حل شدن کامل در آب به جای بلع کامل مصرف می شود. این باعث می شود آن را برای افرادی که به دلیل بیماری یا سن با بلعیدن دست و پنجه نرم می کنند، گزینه ای عالی باشد. همچنین یک روش مناسب برای مصرف دارو برای کسانی است که گلودرد دارند یا شرایط پزشکی دارند که مانع بلع می شوند. علاوه بر این، مزایای بیشتری برای افرادی که روزانه چندین قرص مصرف می کنند، فراهم می کند. انتخاب فرم جوشان می تواند تسکین مورد نیاز را برای چنین افرادی فراهم کند.


راحتی


قرص های جوشان راحتی و انعطاف پذیری را ارائه می دهند، زیرا می توانند به راحتی در هر زمان و در هر مکان مصرف شوند. به سادگی آن را در یک لیوان آب انداخته تا قرص کاملاً حل شود و یک نوشیدنی کاملاً مخلوط و آماده برای نوشیدن باقی بماند. این قرص‌ها برای سفر نیز ایده‌آل هستند، زیرا بر خلاف قرص‌ها یا پودرهای سنتی، حمل آن‌ها آسان است و کیفیت ثابتی را بدون نیاز به اندازه‌گیری دقیق یا هم زدن مداوم تضمین می‌کند.


تنوع بیشتر


با توجه به مزایای آن نسبت به قرص های معمولی، مکمل های بهداشتی بیشتری در بازار عرضه می شوند.  به دلیل سبک زندگی پرمشغله و همچنین کیفیت پایین غذاهایی که در بازار به دست می آوریم، مصرف مقدار مناسبی از مواد مغذی و ریزمغذی های مورد نیاز بدن دشوار است. این دلیلی است که ما نیاز به مصرف مکمل های ویتامین مانند C، A و E داریم. همه این مواد مغذی نه تنها برای سلامت عمومی بدن ضروری هستند، بلکه به حفظ سلامت مو و پوست شما نیز کمک می کنند. این به نوبه خود زیبایی شما را افزایش می دهد و شما را خوشایند نشان می دهد.

 

منابع علمی 

Stability of vitamin C (ascorbic acid) in tablets
7 Advantages Of Effervescent Tablets Vs Regular Tablets
Formulation development of vitamin C-based effervescent blend suitable for direct compression
 

verification