نقش مکمل ها و تغذیه در پیشگیری از سرطان


پیشگیری از سرطان
سالانه 10 میلیون نفر بر اثر سرطان جان خود را از دست می دهند که این عدد از مجموع HIV/AIDS، مالاریا و سل بیشتر است. کارشناسان پیش بینی می کنند اگر کاری نکنیم تا سال 2030 مرگ و میر ناشی از سرطان به 13 میلیون نفر برسد. سرطان دومین عامل مهم مرگ و میر در جهان بعد از بیماری های قلبی در سال 2012 است. WHO تخمین می زند که تا سال 2030، هر سال 23.6 میلیون مورد جدید سرطان وجود خواهد داشت. اگر چه تمام نقاط جهان روند رو به رشد دارد، افزایش عمده سرطان در مناطق کمتر توسعه یافته اقتصادی بیشتر می باشد.
بار سرطان، انواع سرطان هایی که شایع ترین هستند به طور قابل توجهی از کشوری به کشور دیگر یا منطقه ای به منطقه دیگر متفاوت است. به عنوان مثال، کشورهای کم درآمد دارای تعداد بیشتری موارد جدید سرطان های مرتبط با عفونت (مانند دهانه رحم، کبد و معده) می باشند. شایع ترین سرطان در مردان در کشورهای با درآمد بالاتر پروستات تشخیص داده شده، در حالی که در مناطقی با رفاه کمتر، سرطان های مری یا معده شایع ترین هستند. در زنان، سرطان سینه شایع‌تر است، و همچنین سرطان دهانه رحم به ویژه در کشورهای کم درآمد رایج است. سرطان ریه شایع ترین سرطان در بین مردان در سراسر جهان است، اما در کشورهای با درآمد بالاتر رو به کاهش است. در دو دهه گذشته، سرطان ریه به ویژه در میان زنان در حال افزایش است. روند بروز سرطان های مختلف مانند پروستات، سینه و کولورکتوم نیز بین آنها متفاوت است.
 

بررسی امکان پیشگیری از سرطان 

 
تقریباً نیمی از مرگ و میرهای ناشی از سرطان در ایالات متحده را می توان به دلایل قابل پیشگیری نسبت داد - مواردی مانند سیگار کشیدن، اضافه وزن بدن، عدم تحرک بدنی و قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور خورشید. در نتیجه، اقداماتی مانند ترک سیگار (یا هرگز شروع نکردن در وهله اول)، حفظ وزن سالم، ورزش منظم، محافظت از پوست در برابر نور خورشید و واکسینه شدن در برابر عوامل بیماری زا که باعث برخی سرطان‌ها می‌شوند، می‌تواند به طور چشمگیری خطر ابتلا به سرطان را کاهش دهد. 
در گزارش پیشرفت سرطان انجمن تحقیقات سرطان آمریکا(AACR)  در سال 2021 می توانید اطلاعات بیشتری در مورد پیشگیری از سرطان و کاهش خطر سرطان دریافت کنید، از جمله اینکه چگونه اصلاح رفتارها می تواند بر نتایج سرطان تأثیر بگذارد. در ایالات متحده، بسیاری از بزرگترین کاهش در مرگ و میر ناشی از سرطان از طریق اجرای آموزش عمومی و ابتکارات سیاست گذاری موثر حاصل شده است. به عنوان مثال، چنین ابتکاراتی نرخ سیگار کشیدن در بین بزرگسالان آمریکایی را بیش از دو برابر از سال 1965 تا 2017 کاهش داد. اما از هر 10 مرگ ناشی از سرطان، هنوز 3 مورد ناشی از مصرف سیگار است و سرطان ریه همچنان علت اصلی مرگ و میر ناشی از سرطان است. و از آنجایی که میزان عوامل خطر سرطان قابل پیشگیری به طور مساوی تقسیم نمی شود - و این میزان در میان اقلیت های نژادی و قومی و سایر افراد محروم بیشتر است - اجرای شیوه های مبتنی بر شواهد موثر که رفتارهای پرخطر را برای همه کاهش می دهد ضروری است. 
AACR متعهد به پیشبرد علم پیشگیری از سرطان است. گروه کاری پیشگیری از سرطان AACR یک انجمن برای ارتباط و همکاری بین دانشمندان علوم پایه و بالینی، پزشکان، پرستاران، و همچنین متخصصان پزشکی، جراحی، و انکولوژیست در دانشگاه، صنعت و دولت فراهم می کند. AACR با طیف وسیعی از شرکا در تحقیقات زیست پزشکی برای توسعه استراتژی ها و رویکردهای امیدوارکننده برای پیشگیری، با هدف متوقف کردن سرطان قبل از شروع، کار می کند. و شامل 9 مجله پزشکی با بررسی اپیدمیولوژی سرطان، نشانگرهای زیستی و پیشگیری و تحقیقات پیشگیری از سرطان، دارای تحقیقات پیشرو در این زمینه هستند.
 

انتخاب های سبک زندگی سالم می تواند بر شانس ابتلا به سرطان تأثیر بگذارد.

 
1. دوری از تنباکو
یا تصمیم به توقف مصرف آن – راه مهمی برای کمک به پیشگیری از سرطان است. سیگار با بسیاری از انواع سرطان از جمله سرطان ریه، دهان، گلو، پانکراس، مثانه، دهانه رحم و کلیه مرتبط است. حتی قرار گرفتن در اطراف دود ممکن است خطر ابتلا به سرطان ریه را افزایش دهد.
2. رژیم غذایی سالم 
اگرچه خوردن غذاهای سالم نمی تواند پیشگیری از سرطان را تضمین کند، اما ممکن است این خطر را کاهش دهد.
3. وزن مناسب و ورزش
4. محافظت در برابر نور خورشید برای پیشگیری از سرطان پوست 
5. واکسن 
محافظت در برابر برخی عفونت های ویروسی می تواند به محافظت در برابر سرطان کمک کند. مثل ویروس پاپیلومای انسانی ((HPV که می تواند منجر به سرطان دهانه رحم و سایر سرطان های دستگاه تناسلی و همچنین سرطان سر و گردن شود. 
6. مراقبت های پزشکی منظم 
انجام منظم خودآزمایی و انجام غربالگری سرطان ها - مانند سرطان پوست، روده بزرگ، دهانه رحم و سینه - می تواند شانس تشخیص زودهنگام سرطان را افزایش دهد. در آن زمان است که درمان به احتمال زیاد موفقیت آمیز است. 
 

نقش مکمل ها و تغذیه در پیشگیری از سرطان

 
رژیم های غذایی غنی از غلات کامل، میوه و سبزیجات محافظت کننده از سرطان در نظر گرفته می شوند (موسسه آمریکایی تحقیقات سرطان و سرطان جهانی 1386). به موازات رژیم غذایی، مکمل های غذایی، از جمله ویتامین ها، مواد معدنی، عصاره های گیاهی و مولکول های دیگر موجود در بدن هستند که برای خواص پیشگیری از سرطان مورد توجه قرار گرفته اند، اما نتایج گاهی ناامید کننده بوده است. در سال‌های اخیر، کارآزمایی‌های بالینی که مداخلات غذایی یا مکمل‌ها را به عنوان کمکی برای درمان‌های استاندارد ضد تومور بررسی می‌کنند، در حال افزایش است. در سال‌های اخیر، رژیم‌های غذایی با کالری محدود و ترکیباتی مانند ویتامین‌ها، کورکومین، عصاره‌های چای سبز و اسیدهای چرب امگا 3 به دلیل اثرات ضد سرطانی بالقوه‌شان مورد توجه قرار گرفته‌اند. میوه ها، سبزیجات و فیبرها با کاهش خطر ابتلا به چندین سرطان، از جمله سرطان کولورکتال و سرطان ریه، و احتمالاً محافظت کننده در نظر گرفته می شوند.
طی چند دهه، یک ارتباط قوی بین آسیب اکسیداتیو و سرطان توسط دانشمندان مختلف در سراسر جهان بر اساس مشاهدات اپیدمیولوژیک از اثرات میوه ها و سبزیجات مورد استفاده در رژیم غذایی بیماران سرطانی مورد بررسی قرار گرفته است. در درجه اول، ویتامین C، ویتامین D و ویتامین E در بهبود عوارض جانبی که در شیمی‌درمانی و پرتودرمانی سرطان‌های ریه، معده، پروستات، کولورکتال، معده سر و گردن رخ می‌دهد، نقش دارند.
 
جمع بندی
به طور خلاصه مصرف اغراق آمیز و معیوب ویتامین ها و مواد معدنی می توانند خطر سرطان را در جمعیت های خاص افزایش دهند ولی در افراد دارای کمبود ریزمغذی های خاص، مکمل های ویتامین و مواد معدنی مبتنی بر RDA می تواند بروز تومور کاهش دهد. به بیماران هشدار داده می‌شود که مکمل‌های ویتامین و مواد معدنی به‌عنوان روش‌های درمانی، جایگزین داروهای رایج نیستند. توصیه فعلی برای بیماران سرطانی این است که فقط دوزهای متوسط مکمل ها را مصرف کنند زیرا شواهد حاصل از مطالعات بالینی انسانی که ایمنی و فواید آنها را تأیید می کند محدود است. مکمل‌های حاوی مولتی ویتامین روزانه در سطوح دریافتی مرجع غذایی می‌تواند به‌عنوان بخشی از برنامه تغذیه سالم به‌طور ایمن استفاده شود.
verification