سلام
مصرف ویتامین دی در بارداری باعث افزایش هوش جنین میشه ؟ ارتباط مصرف ویتامین دی و هوش جنین رو میشه بفرمایید؟

سلام خدمت شما همراه گرامی،

 تامین ویتامین D برای جنین در حال رشد بستگی به وضعیت ویتامین D مادر دارد. بنابراین کمبود ویتامین D مادر در دوران بارداری ممکن است منجر به پیامدهای نامطلوب سلامتی در محتوای معدنی استخوان و خس خس مکرر در فرزندان شود.همچنین معمولا مصرف مکمل ویتامین دی در بارداری توصیه می شود.

علاقه به موضوع رابطه بین میزان ویتامین D مادر در دوران بارداری با عملکرد شناختی فرزندان اخیراً وجود دارد و تا به حال مطالعات محدودی روی آن انجام شده است. مطالعات بر روی حیوانات، یادگیری و حافظه ضعیف و تغییر در توجه را در ارتباط با کمبود ویتامین D قبل از بارداری و/یا در طول بارداری نشان داده‌اند. یافته ها در مورد وضعیت D و عملکرد شناختی فرزندان متناقض هستند. دو مطالعه، یکی در اسپانیا و دیگری در استرالیا، پیامدهای شناختی ضعیفی را در کودکان دارای مادران با ویتامین D پایین مشاهده کردند. مطالعه ایی در بریتانیا و دیگری در دانمارک هیچ ارتباطی را نشان نداد. مطالعه پنجم در ایالات متحده آمریکا، ارتباطی بین این دو فاکتور مشاهده کرد البته در کودکان خردسال، که دیگر زمانی که کودکان بزرگتر شدند مشهود نبود.

محققان ECHO PATHWAYS مطالعه ای را در مجله تغذیه منتشر کردند که رابطه بین سطوح ویتامین D قبل از تولد و رشد شناختی دوران کودکی را در گروه CANDLE بررسی می کرد. در دوران بارداری، تامین ویتامین D مادر با جنین به اشتراک گذاشته می شود و به تنظیم فرآیندهای مهم از جمله رشد مغز کمک می کند. تقریباً 46 درصد از مادران گروه CANDLE در دوران بارداری خود دچار کمبود ویتامین D بودند و سطح ویتامین D در بین زنان سیاه پوست در مقایسه با زنان سفید پوست کمتر بود. پس از کنترل چندین عامل دیگر مرتبط با ضریب هوشی، سطوح بالاتر ویتامین D در بارداری با ضریب هوشی بالاتر در کودکان 6-4 ساله مرتبط بود. این مطالعه تایید کرد که کمبود ویتامین D در بارداری شایع است و زنان سیاه پوست به دلیل کاهش تولید ویتامین D در پوست ممکن است در معرض خطر بیشتری باشند. این یافته‌ها همچنین نشان داد که سطوح بالاتر ویتامین D در بارداری ممکن است باعث رشد مغز در فرزندان شود و منجر به نمرات ضریب هوشی بیشتر در دوران کودکی شود. تحقیقات بیشتری برای تعیین سطوح بهینه ویتامین D در بارداری مورد نیاز است، اما این مطالعه ممکن است به ایجاد توصیه‌های تغذیه‌ای برای زنان باردار کمک کند. به خصوص در میان زنان سیاه‌پوست و کسانی که در معرض خطر بالای کمبود ویتامین D هستند، مکمل‌های غذایی ممکن است یک استراتژی موثر برای کاهش نابرابری‌های سلامتی باشد.

سطوح بالاتر ویتامین D در میان مادران در دوران بارداری ممکن است رشد مغز را تقویت کند و منجر به نمرات بالاتر IQ در دوران کودکی شود. غربالگری و مکمل های غذایی ممکن است کمبود ویتامین D را برای افراد در معرض خطر اصلاح کند و عملکرد شناختی را در فرزندان تقویت کند.به همین مکمل ویتامین دی یکی از مهم ترین مکمل های دوران بارداری محسوب می شود.

سوپرابیونف مکمل سلامتی شماست.

سه شنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۲ - بازگشت
Like0