تغذیه بعد از عمل بای پس معده (اسلیو)


تغذیه بعد از عمل بای پس معده
جراحی چاقی در حال حاضر موثرترین درمان برای چاقی مرضی و عوارض متابولیکی مرتبط با آن است. مزایای اصلی این روش شامل کاهش وزن طولانی مدت و بهبود بیماری های مرتبط با چاقی و کیفیت زندگی است. برای اطمینان از موفقیت طولانی مدت پس از عمل، بیماران باید برای اتخاذ تغییرات جامع در شیوه زندگی آماده باشند. رعایت دستورالعمل های غذایی توصیه شده پس از انجام عمل جراحی چاقی بسیار مهم است. این دستورالعمل ها با دقت توسط پزشکان، با هدف محدود کردن میزان کالری مصرفی، در عین حال ارائه وعده های غذایی متعادل که به جلوگیری از کمبود مواد مغذی و حفظ بافت عضلانی کمک می کند، طراحی شده اند. این شیوه جدید غذا خوردن ممکن است در ابتدا طاقت فرسا به نظر برسد، اما با گذشت زمان، اکثر بیماران متوجه می شوند که دستورالعمل ها بخشی ناخودآگاه از برنامه روزانه آنها شده است.


دستورالعمل های عمومی پس از عمل اسلیو

 
 
  • وعده های غذایی متعادل، با وعده های کوچک خورده شود.
  • از رژیم غذایی کم کالری، کم چربی و کم شیرینی پیروی شود.
  • میزان روزانه از وعده های غذایی و کالری و پروتئین دریافتی را نگه دارید.
  • آهسته غذا خورده شود و تکه های کوچک غذا کاملا جویده شود.
  • از برنج، نان، سبزیجات خام و میوه های تازه و همچنین گوشت هایی که به راحتی جویده نمی شوند مانند گوشت خوک و استیک خودداری کنید. گوشت چرخ کرده معمولاً بهتر تحمل می شود. 
  • از نی استفاده نشود، نوشابه های گازدار نوشیده نشود و یخ جویده نشود. آنها می توانند هوا را به کیسه وارد کنند و باعث ناراحتی شوند.
  • از شکر، غذاها و نوشیدنی های حاوی قند، شیرینی های غلیظ و آب میوه ها خودداری شود.
  • برای دو ماه اول پس از جراحی، کالری دریافتی باید بین 300 تا 600 کالری در روز باشد.
  • کالری دریافتی روزانه نباید بیش از 1000 کالری باشد.
 

مصرف مایعات 

بین وعده های غذایی، آب اضافی و مایعات کم کالری یا بدون کالری بنوشید تا از کم آبی بدن جلوگیری شود. تمام مایعات باید بدون کافئین باشند. 
بین هر وعده غذایی کوچک، شش تا هشت بار در روز، حدود 1 فنجان مایعات بنوشید. توصیه می شود حداقل 2 لیتر (8 فنجان) مایعات در روز نوشیده شود. 
به شدت نسبت به نوشیدن هر گونه نوشیدنی الکلی هشدار می دهیم. پس از جراحی، الکل بسیار سریعتر از قبل به بدن جذب می شود و اثرات آرام بخش و تغییر خلق و خوی آن را برای پیش بینی و کنترل دشوارتر می کند.
 

مصرف پروتئین 

 
با مصرف غذاهای غنی از پروتئین بافت عضلانی را حفظ کنید. غذاهای پر پروتئین عبارتند از تخم مرغ، گوشت، ماهی، غذاهای دریایی، ماهی تن، مرغ، شیر سویا، توفو، پنیر دلمه، ماست و سایر محصولات از شیر. هدف باید حداقل 65 تا 75 گرم پروتئین در روز باشد.
 

مصرف مکمل های غذایی بعد از اسلیو (عمل بای پس معده)

 
برای جلوگیری از کمبود مواد مغذی باید مکمل های غذایی زیر را به صورت روزانه مصرف کنید. لطفاً به یاد داشته باشید که همه قرص ها باید خرد یا به شش تا هشت قطعه کوچک تقسیم شوند. شما نمی توانید قرص های کامل را مانند قبل از جراحی جذب کنید و عبور قرص ها از آناتومی جدید دشوار است.
 

مولتی ویتامین 

روزانه یک مکمل مولتی ویتامین و مواد معدنی جویدنی با قدرت بالا مصرف شود که حاوی حداقل 18 میلی گرم آهن، 400 میکروگرم اسید فولیک، سلنیوم، مس و روی است. برندهایی که حاوی این فرمول هستند عبارتند از مولتی ویتامین های جویدنی Trader Joe و Centrum Adult. حداقل سه ماه پس از جراحی روزانه دو قرص و سپس تا آخر عمر روزانه یک قرص مصرف کنید.
 

مکمل کلسیم 

روزانه 1200 تا 2000 میلی گرم کلسیم مصرف شود تا از کمبود کلسیم و بیماری های استخوانی جلوگیری شود. برای افزایش جذب، کلسیم، در دو تا سه دوز منقسم در طول روز مصرف شود - به عنوان مثال، یک مکمل 500 تا 600 میلی گرمی سه بار در روز مصرف شود. سیترات کلسیم شکل ترجیحی کلسیم است. قرص کلسیم سیترات سوپرابیون با نام کلسیترا نیز از نوع سیترات کلسیم است.
 

ویتامین D 

 
در مجموع روزانه 800 تا 1000 واحد بین المللی (IU) ویتامین D مصرف شود. این مقدار کل باید در دوزهای منقسم 400 تا 500 واحد بین المللی دو بار در روز مصرف شود. ویتامین D باید همراه با مکمل کلسیم مصرف شود. اگر ترجیح می دهید، می توانید از مکمل های ترکیبی کلسیم و مکمل ویتامین دی استفاده کنید تا از مصرف چند قرص خودداری کنید، تا زمانی که دارای دوزهای مناسب باشد.
 

ویتامین  B12

روزانه 500 میکروگرم ویتامین B مصرف شود. می توان آن را به صورت قرص یا به شکل زیر زبانی که زیر زبان قرار می گیرد مصرف کرد.
 

تیامین

کمبود تیامین ممکن است به دلیل ترکیبی از کاهش وزن سریع، کاهش مصرف و استفراغ مداوم پس از عمل ظاهر شود. خطرات اصلی آسیب عصبی، قلبی عروقی و متابولیک (بربری خشک و مرطوب و اسیدوز متابولیک) است. میزان نیاز روزانه برای تیامین باید در مکمل های معمول مولتی ویتامین بعد از جراحی برای پیشگیری از کمبود گنجانده شود. 
 

ویتامین A

بیماران چاقی در معرض خطر کمبود ویتامین A هستند، به دلیل ناحیه جذب محدود، سوء جذب چربی و رشد بیش از حد باکتری ها. کمبود ممکن است منجر به اختلال بینایی، شب کوری، خشکی قرنیه و خشکی مو شود. در دوران بارداری و برای کسانی که قصد باردار شدن دارند، باید توجه ویژه ای به جلوگیری از هیپرویتامینوز A داده شود. محدود کردن مصرف ویتامین A به 5000 (136) تا 10000 واحد در روز توصیه می شود. 
 

ویتامین C

اطلاعات محدودی در مورد وضعیت ویتامین C در بیماران چاقی وجود دارد. مصرف روزانه ≥75 میلی گرم برای زنان و 90 میلی گرم برای مردان طبق RDA توصیه می شود. مکمل های ویتامین C باید همزمان با مکمل آهن برای بهبود جذب آهن در نظر گرفته شود.
 

آهن

 
کمبود آهن ممکن است عوارض جانبی متعددی از جمله کم خونی، خستگی، اختلال در بهره وری کار و ناتوانی در تنظیم دمای بدن ایجاد کند. کم خونی فقر آهن یک مشکل طولانی مدت شایع پس از جراحی های چاقی است. کمبود آهن ممکن است به دلیل تغییرات آناتومیک بعد از جراحی، تحمل کم گوشت قرمز، کاهش اسیدیته در معده، استفاده مزمن از داروهای سرکوب کننده ترشح اسید معده و (در زنان) از دست دادن آهن از طریق قاعدگی. جداسازی مکمل های کلسیم و آهن توصیه می شود. اگر غلظت آهن با مکمل های خوراکی کم باقی بماند، آهن داخل وریدی توصیه می شود. 
 

زینک

کمبود زینک باعث ریزش مو، اختلال در حس چشایی و اختلال عملکرد جنسی می شود آزمایش روتین برای کمبود زینک باید بعد از روش های سوء جذب انجام شود. همینطور مکمل های زینک مانند قرص زینک پلاس سوپرابیون نیز میتوان استفاده کرد.
 

مس

 
افزایش خطر کمبود مس پس از روش های سوء جذب و همچنین در موارد اسهال مداوم ظاهر می شود. علاوه بر این، بیمارانی که با مصرف مولتی ویتامین ها و مواد معدنی خود مطابقت ندارند، در معرض خطر ابتلا به کمبود مس پس از جراحی هستند. تأخیر در تشخیص و درمان کمبود مس می تواند بیماران را با ناتوانی عصبی باقیمانده مواجه کند. نظارت معمول توصیه نمی‌شود و غلظت‌ها فقط در بیماران مبتلا به کم‌خونی غیرقابل توضیح، نوتروپنی، میلونوروپاتی یا اختلال در بهبود زخم باید ارزیابی شود.
 

سایر مکمل ها

برخی از بیماران به مکمل های اسید فولیک یا آهن اضافی نیاز دارند، به ویژه زنانی که هنوز در دوران قاعدگی هستند.
 
منابع علمی؛
 
 
 
verification