روش صحیح مصرف کلسیم در دوران شیردهی


روش صحیح مصرف کلسیم در دوران شیردهی

 

ضرورت مصرف کلسیم در دوران شیردهی بعد از دوران حساس بارداری، دوران زایمان و شیردهی حائز اهمیت است.در دوران شیردهی تغذیه مادر و کودک و دریافت مواد مغذی برای هر دوی آنها مورد توجه می گیرد.


از جمله این مواد مغذی "کلسیم" است که باید یا بصورت مواد غذایی و یا مکمل یاری دریافت شود.


برای شناخت از اهمیت و ضرورت کلسیم  و مکمل های کلسیم در دوران شیردهی و همینطور میزان و نحوه مصرف آن، به نکاتی که در این مطلب پرداخته شده توجه کنید.

پیش از این بطور مفصل در مورد ضرورت و نحوه مصرف کلسیم در دوران بارداری نیز صحبت شده بود.

و سعی شده تا در این مطلب به سوالات زیر پاسخ بدهیم ؛

  •  چرا مادران شیرده به کلسیم نیاز دارند؟
  •  روش صحیح مصرف قرص کلسیم در دوران شیردهی چیست؟

 

اهمیت و ضرورت کلسیم در شیردهی


مراقبت از استخوانهای شما در طول زندگی از جمله قبل ، حین و بعد از بارداری و شیردهی بسیار مهم است. یک رژیم متعادل با کلسیم کافی، ورزش منظم و یک سبک زندگی سالم برای مادران و نوزادان آنها مناسب است.

اگرچه این ماده معدنی در طول زندگی شما مهم است، اما نیاز بدن شما برای کلسیم در دوران بارداری و شیردهی بیشتر است زیرا هم شما و هم کودک شما به آن احتیاج دارید. آکادمی ملی علوم (The National Academy of Sciences) توصیه می‌کند که زنانی که در دوران بارداری یا شیردهی هستند، روزانه 1000 میلی گرم کلسیم مصرف کنند. برای نوجوانان باردار، میزان مصرف توصیه شده حتی بیشتر است؛ 1300 میلی گرم کلسیم در روز.
نکته مهمی که مادران شیرده باید به آن توجه کنند این است که از دست دادن میزان کلسیم در طی دوران شیردهی چهار برابر بیشتر از دوران بارداری است؛ و این بدین معنی است که از  تراکم معدنی استخوان مادران شیرده  از دست می رود که می‌تواند با مصرف درست کلسیم درمان شود. مصرف کلسیم در خانم های شیرده فوایدی مانند کاهش علائم سندرم پیش از قاعدگی (PMS)، کاهش چربی بدن و تقویت استخوان ها را به به دنبال دارد.

کلسیم و شیر مادر
زنان باید در هنگام شیردهی مصرف مکمل های کلسیم را ادامه دهند. تحقیقات نشان می‌دهد ممکن است زنان هنگام شیردهی 3 تا 5 درصد از توده استخوانی خود را از دست دهند زیرا آنها به طور متوسط روزانه 200 تا 250 میلی گرم کلسیم خود را  به نوزادان خود انتقال می‌دهند، و به میزان 400 میلی گرم در روز. باید مراقب باشید که غذاهایی را با کلسیم بالا بخورید و مکمل ها را طبق توصیه ی پزشک استفاده کنید، باید توده استخوانی از دست رفته را طی 6 ماه بعد از قطع شیردهی دوباره بازیابی کنید. اما مشخص نیست که آیا توده استخوانی از دست رفته بطور کامل ترمیم می‌شود یا خیر!

 

میزان و نحوه مصرف کلسیم در دوران شیردهی 


نگرانی عمده‌ای مبنی بر این که زنانی که میزان کلسیم مصرفی خود را افزایش نمی‌دهند، وجود داردکه می‌توانند با با کاهش ذخیره کلسیم اسکلتی و انتقال کلسیم به نوزادان، سلامت استخوان خود را به خطر بیاندازند.


منابع غنی کلسیم

عبارتند از:

  • محصولات لبنی کم چرب مانند شیر، ماست، پنیر و بستنی. (زیرا چربی مانع جذب کلسیم می گردد)
  • سبزیجات سبز تیره، مانند کلم بروکلی، سبزیجات یکلارد .
  • کنسرو ماهی ساردین و قزل آلا با استخوان.
  • توفو ، بادام و ذرت.
  • غذاهای غنی شده با کلسیم ، مانند آب پرتقال ، غلات و نان.

مواد غذایی کلسیم دار در دوران شیردهی

علاوه بر این، پزشک شما احتمالاً یک مکمل ویتامین و مواد معدنی در دوران بارداری و شیردهی را برای مصرف تجویز می‌کند تا از دریافت مقدار کافی از این ماده معدنی مهم اطمینان پیدا کند.
با توجه به اینکه زنان فقط حدود یک سوم کلسیم مصرفی خود را جذب می‌کنند، مقدار از دست رفته در شیر مادر بیانگر میزان نیاز روزانه رای برای بسیاری از زنان نشان می‌دهد و مبنایی برای توصیه به مادران شیرده است که میزان کلسیم خود را به میزان 400 تا 800 میلی گرم در روز افزایش دهند.
مطالعات نشان داده است که زنانی که سطح کلسیم استخوان خود را در حین شیردهی بالا نگاه میدارند یعنی میزان کلسیم دریافتی خود را افزایش می‌دهند، در مقایسه با کسانی که این میزان کلسیم را ندارند، میزان پایین‌تری از شکستگی لگن و پوکی استخوان را بعداً در زندگی دچار می‌شوند. این تجدید توده استخوان ثابت می‌کند که برای حفظ توده استخوانی و فعالیت زیاد در استخوان ها ضروری است. بنابراین،قرص مکمل کلسیم در دوران شیردهی برای زنانی که نیاز روزانه کلسیم را در آن دوره برآورده نمی‌کنند ضروری است.

 

منبع

مقاله علمی؛ Pregnancy, Breastfeeding and Bone Health

مقاله علمی؛ Calcium Supplementation during Breast-Feeding

مقاله؛ ?If you are breastfeeding, do you need extra calcium

verification
زمان ثبت
سه شنبه 14 مرداد 1399 23:32
فرزانه
ممنون از مطلب مفیدتون. توی محصولات سوپرابیون قرص کلسیمی هست که برای دوران شیردهی مناسب باشه؟
سوپرابیون
ممنون از همراهی شما بله قرص سوپرابیون کلسیترا برای شیردهی مناسب هست.شما می تونید برای اطلاعات تکمیلی از این قرص کلسیم مانند نحوه خرید و ترکیبات، به صفحه محصول در قسمت محصولات مراجعه کنید.
زمان ثبت
شنبه 29 شهریور 1399 17:29
نرگس
من در همین دوران شیردهی هستم
میخواستم ببینم میشه بدون تجویز پزشک مکمل کلسیم مصرف کنم ؟
سوپرابیون
در دوران شیردهی بدلیل اهمیت دریافت مواد مغذی، و اینکه دوز تمامی موادی که مصرف میکنید باید متعادل باشد بهتر است تحت نظر پزشک معالج مصرف کلسیم را شروع کنید
زمان ثبت
چهارشنبه 10 دی 1399 08:00
زهرا
سلام
ممنون از مطلبی ک گذاشتین
ی سوال داشتم؛
الان بهترین قرص کلسیم در شیردهی چی هست ؟
سوپرابیون

سوپرابیون: بهترین قرص کلسیم در دوران بارداری و شیردهی، سیترات کلسیم است که تداخلی با جذب آهن هم ندارد و حداقل عارضه گوارشی و بیشترین میزان جذب را دارد. سوپرابیون نیز مکمل کلسیترا را دارد که دارای سیترات کلسیم است.

 

زمان ثبت
شنبه 21 فروردین 1400 18:32
نگار
با سلام من خانمی 39 ساله که معلول جسمی حرکتی شدید می باشم که فرزند شیرخوار 5 ماهه دارم و هرشب به شدت استخوان های پاهایم درد می کنند باید چطور قرص کلسیم رو مصرف کنم لطفا راهنمای کنید با تشکر
سوپرابیون

اغلب توصیه می‌شود در صورتیکه فرد رژیم غذایی غنی از کلسیم ندارد باید دو عدد قرص کلسیم در روز مصرف کند که بهتر است یکی صبح و یکی بعدظهر مصرف شود،

اما در صورت مصرف داروی خاص و باتوجه به اینکه شما در دوران شیردهی هستید بهتر است طبق نظر پزشک زنان مصرف کنید

زمان ثبت
یکشنبه 26 اردیبهشت 1400 20:47
fatemesaeeda
سلام مصرف کلسیم به دوقلو ها در صورتی که نمیتوان لبنیات استفاده کنیم چه مقدار مکمل نیاز داریم و مصرف قرص کلسیم بعد شیر دهی هم باید ادامه یابد
سوپرابیون

سلام خدمت شما همراه گرامی 

بهتر است روزی دو عدد قرص کلسیترا را داشته باشید
و بعد از شیردهی اگر مصرف لبنیات کافی ندارید همچنان روزی دو عدد را مصرف کنید.

زمان ثبت
جمعه 05 شهریور 1400 21:52
شیدا
سلام.
من در دوران شیردهی هستم.بچم حساسیت به پروتئین گاوی داره و هیچگونه لبنیاتی نمیتونم مصرف کنم.چه نوع قرص کلسیمی میتونه نیاز بدنمو تامین کنه؟ممنون میشم راهنمایی کنید
سوپرابیون

بدلیل عدم مصرف لبنیات شما باید روزانه دو عدد قرص از مکمل کلسیترا را همراه با یک لیوان آب میل نمایید.
بهترین زمان مصرف یکساعت پس از وعده ناهار و غروب می‌باشد.

زمان ثبت
یکشنبه 05 تیر 1401 05:01
سلام من در دوران شیردهی هستم.میتونم از قرصbone complex استفاده کنم. Osticap میخوردم که الان پیدا نکردم
کارشناس علمی تیم سوپرابیون

سلام خدمت شما همراه گرامی 

قرص osticap حاوی کلسیم، منیزیم، روی، منگنز، سلنیم و مس به همراه ویتامین D3 و K1 بوده و قرص Bone complex ، کلسیم را همراه با سایر مواد مغذی - منیزیم، ویتامین D، K و بور فراهم می کند. و در دوران شیردهی منعی برای مصرف ندارد. و همچنین محصول کلسیترا قرص کلسیم سوپرابیون در این زمینه با ترکیباتی مشابه با osticap به شما دوست عزیز پیشنهاد می شود.