بررسی ساختار غضروفها ؛ آیا غضروف ها قابل ترمیم هستند؟


ساختار غضروف و ترمیم آن
ساختار غضروف مفاصل
غضروف یا کارتیلاژ (Cartilage) ساختمان قابل ارتجاعی است که عمدتا در انتهاهای استخوان ها، جایی که مفاصل قرار دارند وجود داشته و وظیفه آن تسهیل حرکت مفصل است. غضروف بافتی زنده و حاوی سلول است
در بدن، بافت غضروف اعمال مختلفی را انجام می‌دهد. مدلی برای ساختن استخوان است، یک سطح لغزنده مثلا برای حرکت کردن استخوانها در محل مفصلها ایجاد می‌کند، به عنوان بافت محافظ درونی است مثلا در لاله گوش، در ساختار حنجره شرکت دارد و در باز و بسته شدن آن دخیل است. در قلب به عنوان اسکلت عمل کرده و اتصال دریچه‌های قلب را ایجاد می‌کند
 
 
 

 

انواع ساختار بافت غضروف ها در بدن 

 
از لحاظ بافت‌شناسی سه نوع غضروف وجود دارد:

 

 غضروف شفاف یا غضروف هیالن

در این نوع غضروف فیبریل‌ها در ماده غضروفی در زیر میکروسکوپ دیده نمی‌شوند، بنابراین ماده بین‌سلولی غضروف به‌صورت یک‌دست و شفاف است. غضروفی که در انتهاهای استخوان‌ها و در مفاصل بدن قرار دارد از این نوع است. غضروف حنجره و غضروفی که در تیغه وسطی بینی قرار دارد هم از نوع غضروف هیالن یا شفاف است.

 

  غضروف ارتجاعی یا الاستیک

در این نوع غضروف فیبریل‌ها زردرنگ هستند و خاصیت ارتجاعی و کشسانی بیشتری از نوع قبل دارد. غضروف لاله گوش از این نوع است

 غضروف فیبری یا لیفی

در این نوع غضروف فیبریل‌ها سفیدرنگ و کلفت‌تر هستند و خاصیت ارتجاعی این نوع غضروف از بقیه غضروف‌ها بیشتر است. دیسک بین مهره‌ای از این نوع غضروف درست شده است
بافت غضروف بسیار شبیه بافت استخوان است ولی بر خلاف استخوان املاح کلسیم در ماده بین استخوانی رسوب نمیکند و به همین خاطر این بافت بسیار قابل ارتجاع و تغییر شکل پذیر است.
تفاوت دیگر غضروف با استخوان در نحوه تغذیه سلول های آن است. غضروف عروق و اعصاب ندارد ولی پوشش بسیار ظریفی به نام پری کندریوم سطح غضروف را میپوشاند که رگ خونی دارد. به علت عدم موجود رگ های خونی درون بافت غضروفی روش تغذیه آن با استخوان متفاوت است
 
آرتروز شایع ترین نوع بیماری تخریب و فرسایش غضروف است ، نوع دیگر آرتروز آرتریت روماتوئید است. منجر به تخریب پیش رونده غضروف می شود که با نرم شدن ، فیبریلاسیون و فرسایش سطح مفصل مشخص می شود
در آرتروز ، علاوه بر فرسایش غضروف در استخوان تحت چاقی ، مایع مفصلی و غشای سینوویال نیز در پیشرفت آرتروز نقش دارند. تشکیل استخوان ها ، بازسازی استخوان زیر چشمی و التهاب غشای سینوویال ممکن است به تخریب بافت غضروف کمک بیشتری کند. در پیشرفت ارتروز علاوه بر فرسایش غضروف فرد درد مفاصل و استخوان را نیز تجربه می کند.

 ساختار یک غضروف در بدن

مکمل های غذایی برای کمک به ترمیم غضروف در  آرتروز زانو 

 

 انواع مکمل های غذایی در درمان آرتروز زانو ارزیابی شده است که در ادامه به انها پرداخته شده است؛
 

 کورکومین ، که معمولاً به عنوان زردچوبه و سراته (Boswellia) بر اساس مطالعات علمی نشان می دهد این عوامل دارای خواص ضد التهابی و ضد درد هستند. کورکومین یا زردچوبه ضعیف توسط دستگاه گوارش جذب می شود. مکمل های کورکومین (حاوی زردچوبه) فرموله شده برای افزایش جذب و فراهمی زیستی معمولاً ترجیح داده می شوند.

یک اثر دارونما قوی در مطالعات مربوط به این مکمل های غذایی نشان داده شده است. این به خوبی توسط آزمایش مهم مداخله گلوکوزامین/کندرویتین (GAIT) نشان داده می شود ، که در آن حدود 60 درصد از شرکت کنندگان بدون در نظر گرفتن دارونما ، گلوکوزامین هیدروکلراید ، کندرویتین یا ترکیب هر دو ، حداقل 20 درصد کاهش درد را تجربه کردند.  با این حال ، قابل ذکر است که خطر هرگونه عارضه جانبی با این مکمل ها کم است و با دارونما قابل مقایسه است. با توجه به این داده های متناقض ، گلوکوزامین و کندرویتین توسط دستورالعمل های آرتروز که توسط سازمان های حرفه ای تدوین شده است تأیید نمی شوند .

 
شواهد محدودی وجود دارد که از سایر مکمل های غذایی برای آرتروز زانو حمایت می کند. به طور معمول مکمل های تغذیه ای مانند مکمل ویتامین D ، دیاسرئین ، غیر قابل صابون شدن سویا آووکادو (ASU) و روغن ماهی را به دلیل فقدان شواهد واضح که مزایای بالینی مهمی از این مکمل ها را نشان می دهد ، توصیه نمی شود. 
اکثر این مکمل ها تنها در تعداد محدودی از آزمایشات کوچک مورد بررسی قرار گرفتند و کیفیت شواهد برای این یافته متغیر بود (بسیار کم تا متوسط). شش مکمل دیگر (کلاژن نوع II ، ASU ، متیل سولفونیل متان ، دیاسرین ، گلوکوزامین و کندرویتین) از نظر آماری بهتر از دارونما بودند ، اما مشخص نیست که آیا اثرات از نظر بالینی مهم هستند یا خیر. در میان کارآزمایی هایی که نتایج بلندمدت را گزارش می کردند (> 6 ماه ، 17 نفر) ، هیچ مکملی اثرات بالینی مهمی بر درد نداشت.

 

در یک مطالعه دیگر ، مکمل ویتامین D هیچ مزیتی نسبت به دارونما در کاهش درد و تغییر حجم غضروف درشت نی در طول دو سال در یک کارآزمایی بالینی بزرگ نداشت. مطالعه ای که تأثیر روغن ماهی با دوز پایین (به ترتیب 0.45 و 4.5 گرم اسیدهای چرب امگا 3) را بر نتایج بالینی ارزیابی می کند ، بهبود بیشتری در درد و عملکرد در گروه دریافت کننده روغن ماهی با دوز پایین در دو سال نشان داد . عوارض جانبی در هر دو گروه شایع بود ، به ویژه حوادث گوارشی (حدود 60 درصد در هر گروه) مانند ناراحتی گوارشی و رفلاکس. روغن ماهی نیز در آرتریت روماتوئید با نتایج مثبت مورد مطالعه قرار گرفته است ، احتمالاً از طریق اثرات ضد التهابی اسیدهای ایکوزاپنتانوئیک و دوکوزاهگزانوئیک.

 

با این حال ، مزایای بالینی آن در آرتروز هنوز مبهم است. شواهد محدود همچنین نشان داده است که فیتوفلاونوئیدها ، یک کلاس از ترکیبات طبیعی با خواص ضد التهابی ، ممکن است اثرات مفیدی بر علائم آرتروز زانو داشته باشد. فلاوکوکسید ، یک نوع خاص از فیتوفلاونوئید ، با گزارش عوارض جانبی جدی مرتبط با آسیب کبدی و پنومونیت حساسیت بالا همراه است و استفاده از آن توصیه نمی شود. 

مکمل های عذایی برای ترمیم غضروف ها 

 
مواد افیونی: با توجه به بروز نسبتاً زیاد عوارض جانبی مانند خواب آلودگی ، سرگیجه و حالت تهوع و احتمال ایجاد آسیب در استفاده طولانی مدت ، تا جایی که امکان دارد از مصرف مواد افیونی به ویژه در افراد مسن خودداری شود. در عمل بالینی ،از اوپیوئیدها فقط در بیمارانی استفاده می شود که درد شدیدی در انتظار تعویض مفصل دارند (یعنی استفاده کوتاه مدت). ما از آن در کمترین دوز و مدت لازم برای کنترل علائم و نظارت بر عوارض جانبی شایع استفاده می کنیم. 
چندین مطالعه بر روی بیماران مبتلا به ارتروز زانو نشان داده است که اثر مخدرها در کاهش درد شبیه به مسکن های غیر استروئیدی ها است.
بیمارانی که مواد افیونی دریافت می کردند به دلیل عوارض جانبی ترک تحصیل می کردند و عوارض جانبی بیشتری را تجربه می کردند.
 علاوه بر خطرات احتمالی شناخته شده و مضرات استفاده از مواد افیونی ، داده هایی وجود دارد که ارتباط بین مصرف ترامادول و افزایش مرگ و میر در بیماران مبتلا به ارتروز را نشان می دهد. 
 
 
بسیاری از مردم دریافتند که تغییر در رژیم غذایی آنها می تواند به علائم آرتروز کمک کند ، که شامل درد ، سفتی و تورم است. آرتروز شایع ترین نوع آرتریت است که بیش از 30 میلیون بزرگسال در ایالات متحده را درگیر می کند. زمانی ایجاد می شود که غضروف مفاصل به مرور زمان شکسته می شود. این بیماری می تواند هر مفصل بدن را تحت تأثیر قرار دهد ، اما افراد اغلب آن را در زانوها ، دست ها ، باسن یا ستون فقرات خود مشاهده می کنند. 
 
قرص های ترمیم کننده غضروف در اثر ارتروز

رژیم غذایی چگونه می تواند به ترمیم غضروف در آرتروز کمک کند؟ 

 
غذاهای خاص یا مکمل های غذایی نمی توانند آرتروز را درمان کنند ، اما  می تواند علائم افراد را بهبود بخشد. برخی از غذاها دارای قابلیت های ضد التهابی هستند که می توانند به کاهش علائم کمک کنند در حالی که سایر غذاها ممکن است آنها را تقویت کنند.
کاهش التهاب و جلوگیری از آسیب یک رژیم غذایی متعادل و مغذی به بدن ابزار لازم برای جلوگیری از آسیب بیشتر به مفاصل را می دهد که برای افراد مبتلا به آرتروز ضروری است. برخی از غذاها باعث کاهش التهاب در بدن می شوند و رعایت رژیم غذایی ضدالتهاب می تواند علائم را بهبود بخشد. خوردن مقدار کافی آنتی اکسیدان ، از جمله ویتامین A ، C و E ، ممکن است به جلوگیری از آسیب بیشتر مفاصل کمک کند. کاهش کلسترول افراد مبتلا به آرتروز بیشتر در معرض کلسترول خون بالا هستند و کاهش کلسترول ممکن است علائم این بیماری را بهبود بخشد.
با رژیم غذایی مناسب ، افراد می توانند به سرعت سطح کلسترول خود را بهبود بخشند. حفظ وزن سالم اضافه وزن می تواند فشار بیشتری بر مفاصل وارد کند و ذخیره چربی اضافی در بدن می تواند باعث التهاب بیشتر شود. حفظ وزن سالم می تواند علائم آرتروز را کاهش دهد. حفظ وزن سالم می تواند برای برخی از افراد دشوار باشد ، به ویژه برای افرادی که شرایط پزشکی دارند که باعث کاهش تحرک آنها می شود ، مانند آرتروز. پزشک یا متخصص تغذیه می تواند مشاوره ارائه دهد. هشت ماده غذایی که باید بخورید و چرا گنجاندن غذاهای خاص در رژیم غذایی می تواند استخوان ها ، ماهیچه ها و مفاصل را تقویت کرده و به بدن در مبارزه با التهاب و بیماری کمک کند.

 

افراد مبتلا به آرتروز می توانند هشت غذای زیر را به رژیم غذایی خود اضافه کنند تا علائم آنها کاهش یابد

 

 ماهی روغنی ماهی قزل آلا حاوی مقدار زیادی اسیدهای چرب امگا 3 است که دارای خواص ضد التهابی هستند. ماهی های چرب حاوی مقدار زیادی اسیدهای چرب امگا 3 هستند. این چربی های غیر اشباع دارای خواص ضد التهابی هستند بنابراین ممکن است برای افراد مبتلا به آرتروز مفید باشد. افراد مبتلا به آرتروز باید حداقل یک قسمت ماهی چرب در هفته بخورند. ماهی های روغنی عبارتند از: ساردین ماهی خال مخالی ماهی سالمون ماهی تن تازه کسانی که ترجیح می دهند ماهی نخورند ، می توانند از مکمل هایی که حاوی امگا 3 هستند استفاده کنند ، مانند روغن ماهی ، روغن کریل یا روغن بذر کتان. سایر منابع امگا 3 شامل دانه های چیا ، روغن دانه کتان و گردو است. این غذاها همچنین می توانند به مبارزه با التهاب کمک کنند. 
 
 
علاوه بر ماهی های روغنی ، برخی روغن های دیگر می توانند التهاب را کاهش دهند. روغن زیتون فوق بکر حاوی سطوح بالایی از اولئوکانتال است که ممکن است دارای خواص مشابه داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) باشد. روغن آووکادو و گلرنگ گزینه های مفیدی هستند و ممکن است به کاهش کلسترول نیز کمک کنند.

 

 لبنیات شیر ، ماست و پنیر سرشار از کلسیم و ویتامین D
این مواد مغذی قدرت استخوان را افزایش می دهند که ممکن است علائم دردناک را بهبود بخشد. لبنیات همچنین حاوی پروتئین هایی است که می تواند به عضله سازی کمک کند. افرادی که قصد دارند وزن خود را کنترل کنند می توانند گزینه های کم چرب را انتخاب کنند.

 

سبزیجات برگ تیره سبزیجات برگ تیره سرشار از ویتامین D و مواد شیمیایی گیاهی و آنتی اکسیدان های ضد استرس هستند. ویتامین D برای جذب کلسیم ضروری است و همچنین می تواند سیستم ایمنی بدن را تقویت کرده و به بدن در مقابله با عفونت کمک کند. سبزیجات برگ تیره عبارتند از: اسفناج کلم پیچ چارت سبزه کلارد

منابع غذایی مفید برای ترمیم غضروف ها

کلم بروکلی کلم بروکلی حاوی ترکیبی به نام سولفورافان است که محققان معتقدند می تواند پیشرفت آرتروز را کند کند. این سبزی همچنین سرشار از ویتامین K و C و همچنین کلسیم تقویت کننده استخوان است.
 
چای سبز پلی فنول ها آنتی اکسیدان هایی هستند که کارشناسان معتقدند ممکن است بتوانند التهاب را کاهش داده و سرعت آسیب غضروف را کاهش دهند. چای سبز حاوی مقادیر بالایی پلی فنول است.
سیر دانشمندان معتقدند ترکیبی به نام دیالول دی سولفید که در سیر وجود دارد ممکن است در برابر آنزیم های بدن که به غضروف آسیب می رسانند کار کند.
 
آجیل برای قلب مفید است و حاوی مقادیر بالای کلسیم ، منیزیم ، روی ، ویتامین E و فیبر است. آنها همچنین حاوی آلفا لینولنیک اسید (ALA) هستند که سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند.
مطالعات نشان داده است که رژیم مدیترانه ای می تواند التهاب ناشی از علائم آرتروز را کاهش دهد. رژیم غذایی مدیترانه ای علاوه بر کاهش درد ناشی از آرتروز ، مزایای سلامتی بسیاری دیگر از جمله کاهش وزن را نیز به همراه دارد. پیروی از رژیم مدیترانه ای همچنین ممکن است خطر موارد زیر را کاهش دهد: بیماری قلبی و سکته مغزی ضعف عضلانی در سنین بالاتر بیماری آلزایمر بیماری پارکینسون مرگ زودرس رژیم غذایی شامل میوه و سبزیجات ، غلات کامل ، حبوبات ، ماهی ، ماست و چربی های مفید مانند روغن زیتون و آجیل است. مردم می توانند تغییرات ساده ای در رژیم غذایی خود ایجاد کنند تا بیشتر شبیه رژیم غذایی مدیترانه ای شود. اینها ممکن است شامل موارد زیر باشد: خوردن غذاهای غنی از فیبر و نشاسته مانند سیب زمینی شیرین ، سیب زمینی ، لوبیا ، عدس و نان و ماکارونی غلات کامل خوردن مقدار زیادی میوه و سبزیجات شامل ماهی در رژیم غذایی خوردن کمتر گوشت انتخاب محصولات ساخته شده از روغن های گیاهی و گیاهی ، مانند روغن زیتون انتخاب گزینه های آرد سبوس دار نسبت به موارد حاوی آرد تصفیه شده سه نوع غذا برای جلوگیری و چرا افراد باید از قندهای فرآوری شده اجتناب کنند زیرا ممکن است باعث التهاب شوند. وقتی فردی با آرتروز زندگی می کند ، بدن او در حالت التهابی قرار دارد. در حالی که غذاهای دارای خاصیت ضد التهابی ممکن است علائم را کاهش دهند ، برخی از غذاها حاوی موادی هستند که به طور فعال در این التهاب نقش دارند.
بهتر است از این انتخاب های غذایی اجتناب یا محدود کنید. انواع غذاهایی که باید از آنها اجتناب کرد شامل موارد زیر است:
شکر قندهای فرآوری شده می توانند باعث ترشح سایتوکین ها شوند که به عنوان پیام رسان های التهابی در بدن عمل می کنند. قندهایی که تولیدکنندگان به نوشیدنی های شیرین اضافه می کنند ، از جمله نوشابه ، چای شیرین ، قهوه های طعم دار و برخی نوشیدنی های آب میوه ، بیشترین احتمال را دارند که شرایط التهابی را بدتر کنند. 2. چربی اشباع شده غذاهای سرشار از چربی اشباع مانند پیتزا و گوشت قرمز می توانند باعث التهاب در بافت چربی شوند. علاوه بر خطر ابتلا به چاقی ، بیماری های قلبی و سایر شرایط ، این می تواند التهاب آرتریت را بدتر کند. 3. کربوهیدراتهای تصفیه شده کربوهیدراتهای تصفیه شده مانند نان سفید ، برنج سفید و چیپس سیب زمینی ، تولید اکسیدانهای پیشرفته پایان گلیکاسیون (AGE) را تقویت می کنند. اینها می توانند التهاب را در بدن تحریک کنند. از بین بردن سه افسانه غذایی در مورد آرتروز بسیاری از مردم ادعا می کنند که برخی از غذاها می توانند آرتروز را بدتر کنند ، اما همیشه شواهد علمی برای اثبات نظریه های آنها وجود ندارد. در زیر ،
ما سه افسانه رایج را مورد بحث قرار می دهیم:
مرکبات باعث التهاب می شوند برخی معتقدند که باید از مرکبات اجتناب کنند زیرا اسیدیته التهابی است. به هر حال، این چنین نیست. در حقیقت ، مرکبات دارای خواص ضد التهابی و همچنین سرشار از ویتامین C و آنتی اکسیدان ها هستند. آب گریپ فروت می تواند با برخی از داروهایی که پزشکان برای درمان آرتروز استفاده می کنند تداخل داشته باشد. افرادی که تحت درمان هستند قبل از استفاده از رژیم غذایی خود باید با پزشک مشورت کنند.
2. اجتناب از لبنیات به آرتروز کمک می کند همچنین ادعاهایی وجود دارد که اجتناب از لبنیات می تواند به آرتروز کمک کند. اگرچه شیر ، پنیر و سایر محصولات لبنی می تواند برای برخی از افراد مشکل ساز باشد ، اما این غذاها در برخی دیگر دارای اثرات ضد التهابی هستند. افرادی که علائم التهابی دارند 
 
آرتروز و تخریب غضروف ها
افرادی که علائم التهابی مربوط به نقرس دارند ممکن است شیر بدون چربی و کم چرب را در برابر این بیماری محافظت کنند. رژیم حذف می تواند به افراد کمک کند تا تشخیص دهند که علائم آنها با مصرف لبنیات بهبود یافته یا بدتر می شوند.
3. سبزیجات شب رنگ باعث التهاب می شوند گوجه فرنگی ، سیب زمینی ، بادمجان و فلفل همگی حاوی ماده شیمیایی سولانین هستند که برخی علت درد آرتروز را دلیل آن می دانند. با این حال ، بنیاد آرتروز می گوید هیچ شواهد علمی برای این امر وجود ندارد. افزودن این سبزیجات مغذی به رژیم غذایی می تواند مزایای زیادی برای بیماری های مزمن داشته باشد.
شواهدی وجود دارد که برخی غذاها و مواد مغذی می توانند علائم آرتروز را بهبود بخشند. آنها این کار را با مبارزه با التهاب ، تامین تغذیه و تقویت عملکرد استخوان ، ماهیچه و سیستم ایمنی بدن انجام می دهند. افراد همچنین ممکن است از اجتناب یا محدود کردن غذاهایی که باعث التهاب می شوند ، سود ببرند. اضافه وزن یا چاقی فشار مضاعفی بر مفاصل وارد می کند که می تواند علائم آرتروز را بدتر کند. خوردن رژیم غذایی متعادل غنی از گیاهان ، فیبر و چربی های ضد التهابی ، مانند رژیم غذایی مدیترانه ای ، می تواند به افرادی که مبتلا به آرتروز هستند کمک کند تا وزن مناسبی داشته باشند. این به تسکین علائم مانند درد و تورم کمک می کند. 
verification