مکمل های غذای موثر در کاهش التهابات دستگاه تنفسی و تقویت سیستم ایمنی


ریه ها که بخشی از سیستم تنفسی هستند، دائماً در تلاشند تا با تأمین اکسیژن به بدن و دفع دی اکسید کربن، فرد را زنده نگه دارند. ریه‌های آسیب‌دیده می‌توانند به طور قابل توجهی بر سلامت کلی تأثیر بگذارند، به همین دلیل است که حفظ سلامت آن‌ها باید در اولویت قرار گیرد. متأسفانه عوامل زیادی می توانند به سلامت ریه آسیب بزنند. برای مثال، آلودگی هوا، سیگار کشیدن، ذات‌الریه و بیماری‌هایی مانند آسم، COVID-19 و بیماری انسدادی مزمن ریه (COPD) همگی می‌توانند به کاهش عملکرد ریه کمک کنند. پیروی از یک رژیم غذایی غنی از مواد مغذی، انجام فعالیت بدنی زیاد و اجتناب از سیگار از بهترین راه‌ها برای مراقبت از ریه‌ها و حفظ سلامت آن‌ها در طول زندگی است.


علاوه بر این، انتخاب‌های غذایی و کمبود ریزمغذی‌ها ممکن است بر عملکرد ریه تأثیر منفی بگذارد. برخی از تحقیقات نشان می‌دهد که برخی مکمل‌های غذایی، مانند ویتامین‌ها و مواد معدنی، ممکن است به افراد مبتلا به بیماری‌هایی که بر عملکرد ریه‌ها تأثیر می‌گذارند و همچنین به افرادی که می‌خواهند به طور کلی از سلامت ریه خود حمایت کنند، کمک کند. 
مصرف مقادیر کافی از چندین ویتامین و مواد معدنی و بهترین مکمل ها برای سلامت ریه - از جمله ویتامین A، ویتامین C، ویتامین D، ویتامین E، سلنیوم و زینک - برای عملکرد صحیح سیستم ایمنی مهم است و کمبود بالینی این مواد مغذی ایمنی را تضعیف می‌کند و می‌تواند حساسیت به عفونت‌ها را افزایش دهد.


ویتامین C 


ویتامین C به عنوان یک آنتی اکسیدان قوی عمل می کند، به این معنی که از آسیب سلولی جلوگیری می کند. همچنین دارای خواص ضد التهابی و تعدیل کننده سیستم ایمنی است و مطالعات نشان می دهد که داشتن سطوح بهینه ویتامین C برای ریه های سالم ضروری است. کمبود ویتامین C می تواند به طور قابل توجهی بر سیستم ایمنی بدن تأثیر بگذارد و ممکن است خطر عفونت تنفسی را افزایش دهد. برعکس، حفظ سطوح بهینه ویتامین C ممکن است به بهبود عملکرد ریه و محافظت در برابر شرایطی که بر ریه‌ها تأثیر می‌گذارد، مانند COPD کمک کند. مطالعات نشان می دهد که مکمل ویتامین C ممکن است خطر و طول مدت عفونت های تنفسی را کاهش دهد. همچنین ممکن است به بهبود عملکرد ریه و جلوگیری از کاهش عملکرد ریه در افراد مبتلا به آسم کمک کند. علاوه بر این، اگر سیگار می کشید، ویتامین C بسیار مهم است. مطالعات نشان می‌دهد که در میان افرادی که سیگار می‌کشند، افرادی که دارای سطوح بالاتر ویتامین C هستند نسبت به افرادی که سطوح ویتامین C پایین‌تری دارند، عملکرد ریه‌های بهتری دارند. مقدار توصیه شده روزانه (RDA) برای ویتامین C در بزرگسالان بالای 19 سال 75 تا 120 میلی گرم است. 


ویتامین D 
ویتامین D یک ماده مغذی کلیدی برای سلامت ریه است و کمبود ویتامین D ممکن است خطر ابتلا به عفونت‌های دستگاه تنفسی و شرایطی را که بر ریه‌ها تأثیر می‌گذارد، از جمله COPD افزایش دهد. نشان داده شده است که کمبود ویتامین D در میان افراد مبتلا به بیماری هایی که بر ریه ها تأثیر می گذارد، از جمله آسم و COPD، بسیار شایع است و ممکن است علائم را بدتر کند و بر عملکرد ریه در این جمعیت ها تأثیر بگذارد. شواهد نشان می دهد که مکمل ویتامین D ممکن است به بهبود کیفیت زندگی، کاهش تشدید بیماری و بهبود علائم خاص در افراد مبتلا به بیماری های تنفسی مانند آسم و COPD کمک کند. به علاوه، داشتن سطوح بالاتر ویتامین D با بهبود عملکرد ریه در جمعیت عمومی مرتبط است. محققان همچنین دریافته‌اند که کمبود ویتامین D با درگیری شدید ریه‌ها، طولانی‌تر شدن بیماری و خطر مرگ بیشتر در افرادی که به دلیل COVID-19 در بیمارستان بستری شده‌اند مرتبط است و کمبود ویتامین D ممکن است خطر ابتلا به COVID-19 را افزایش دهد. کمبود ویتامین D در سرتاسر جهان شایع است و بسیاری از افراد از مکمل ویتامین D بهره مند می شوند، به ویژه آنهایی که بیشتر در معرض خطر کمبود هستند، از جمله آمریکایی های آفریقایی تبار، افرادی که چاقی یا دیابت دارند، و افرادی که سیگار می کشند یا بالای 65 سال سن دارند.


منیزیم  
منیزیم ماده معدنی است که نقش های مهمی در بدن ایفا می کند، از جمله حمایت از عملکرد ریه. منیزیم به شل شدن سلول‌های ماهیچه صاف برونش کمک می‌کند و التهاب ریه را کاهش می‌دهد، که ممکن است به بیماران مبتلا به بیماری‌های ریوی کمک کند. علاوه بر این، افرادی که دارای شرایط تنفسی خاصی هستند، بیشتر در معرض کمبود منیزیم هستند که می تواند بر عملکرد ریه تأثیر بگذارد. به عنوان مثال، مطالعه ای روی 50 فرد مبتلا به آسم مزمن نشان داد که 10 درصد از افراد مبتلا به آسم دچار کمبود منیزیم هستند. همچنین، عملکرد ریه در بین افراد مبتلا به کمبود منیزیم به طور قابل توجهی کمتر از افراد مبتلا به آسم با سطح منیزیم طبیعی بود. به طور مشابه، مطالعه ای بر روی 120 نفر نشان داد که کمبود منیزیم در میان شرکت کنندگان مبتلا به آسم بسیار شایع است و سطوح پایین منیزیم با علائم شدیدتر آسم و حملات آسم مکرر مرتبط است. مطالعات همچنین نشان داده اند که مکمل منیزیم ممکن است به محافظت در برابر از دست دادن عملکرد ریه در افراد مبتلا به COPD و سرطان ریه کمک کند. مصرف مکمل های منیزیم می تواند به حمایت از سطوح سالم منیزیم کمک کند. 


امگا 3 
چربی های امگا 3 دارای خواص ضد التهابی قدرتمندی هستند که ممکن است اثرات مفیدی بر شرایط التهابی ریه مانند آسم داشته باشد. داشتن یک رژیم غذایی با چربی های امگا 3 کم، از جمله ایکوزاپنتانوئیک اسید (EPA) و دوکوزاهگزانوئیک اسید (DHA)، با افزایش خطر ابتلا به آسم در کودکان و بزرگسالان مرتبط است. علاوه بر این، داشتن امگا 3 بیشتر در خون با کنترل بهتر آسم و اتکای کمتر به کورتیکواستروئیدهای استنشاقی (ICS) مرتبط است. داشتن یک رژیم غذایی غنی از امگا 3 ممکن است خطر ابتلا به COPD را نیز کاهش دهد. یافته های برخی از مطالعات نشان می دهد که مصرف دوزهای بالا - بین 3 تا 6 گرم در روز - امگا 3 ممکن است به بهبود علائم برخی از اختلالات ریوی مانند آسم کمک کند. اگرچه، همه مطالعات فایده ای را مشاهده نکرده اند. مطالعه ایی 12 هفته ای بر روی 60 فرد مبتلا به سرطان ریه نشان داد افرادی که مکمل روغن ماهی را با 1.6 گرم EPA و 0.8 گرم DHA در روز مصرف می کردند، در مقایسه با گروه دارونما، نشانگرهای التهابی را به طور قابل توجهی کاهش داده و وضعیت تغذیه را بهبود بخشیدند،. شواهد محدود همچنین نشان می‌دهد که مکمل‌های امگا 3 ممکن است عملکرد ریه و کیفیت زندگی را در مبتلایان به فیبروز کیستیک بهبود بخشد، اما شواهد فعلی ضعیف و ناکافی برای نتیجه‌گیری قوی هستند.


ویتامین E 
ویتامین E به دلیل پتانسیل آن در بهبود بیماری های تنفسی مانند آسم و COPD مورد مطالعه قرار گرفته است. زمانی که ویتامین E به شکل مکمل مصرف شود، نشان داده شده است که به بهبود عملکرد ریه و برخی علائم آسم در کودکان و بزرگسالان کمک می کند. علاوه بر این، در یک مطالعه شامل 580 مرد، مکمل های ویتامین E با بهبود عملکرد ریه مرتبط بود. با این حال، مطالعات نشان داده اند که مصرف مکمل های ویتامین E ممکن است خطر ابتلا به سرطان پروستات را در مردان سالم افزایش دهد، بنابراین مهم است که قبل از افزودن ویتامین E به رژیم مکمل خود، با یک متخصص مراقبت های بهداشتی مشورت کنید.


دیگر مکمل ها 
علاوه بر منیزیم، زینک و سلنیوم نیز برای سلامت ریه ها ضروری هستند. هر دو ماده معدنی به عنوان آنتی اکسیدان در بدن عمل می کنند و ممکن است اثرات محافظتی در افراد مبتلا به بیماری های ریوی داشته باشند. مطالعات نشان می‌دهند که افراد مبتلا به بیماری‌های ریوی مانند آسم و COPD نسبت به افرادی که این بیماری‌ها را ندارند، سطوح پایین‌تری زینک و سلنیوم دارند. کمبود سلنیوم و زینک همچنین ممکن است خطر عفونت های تنفسی و همچنین خطر علائم شدید و مرگ و میر را در مبتلایان به COVID-19 افزایش دهد. علاوه بر این، سطوح پایین سلنیوم و زینک ممکن است خطر ابتلا به سرطان ریه را افزایش دهد. مطالعه ای که داده ها را روی 5435 نفر تجزیه و تحلیل کرد، نشان داد که مصرف بیشتر روی با کاهش 42 درصدی خطر ابتلا به سرطان ریه مرتبط است. اطمینان از دریافت مقدار کافی سلنیوم و زینک از رژیم غذایی بسیار مهم است. با این حال، برخی از افراد ممکن است به یک مکمل مولتی مینرال نیز نیاز داشته باشند. از مکمل های غذای نام برده شده در سبد محصولات سوپرابیون می توان به قرص زینک پلاس، قرص منیزیم و ویتامین ب 6 و همچنین مکمل منیزیوم اشاره کرد.

 

منابع علمی 


1.    https://www.healthline.com/nutrition/vitamins-for-lungs#Other-potentially-helpful-supplements-for-lung-health
2.    Mrityunjaya, M., et al. "Immune-boosting, antioxidant and anti-inflammatory food supplements targeting pathogenesis of COVID-19." Frontiers in immunology 11 (2020): 2337.
3.    https://ods.od.nih.gov/factsheets/ImmuneFunction-HealthProfessional/#:~:text=Consuming adequate amounts of several,5,8-10].
4.    Iddir M, Brito A, Dingeo G, Fernandez Del Campo SS, Samouda H, La Frano MR, Bohn T. Strengthening the immune system and reducing inflammation and oxidative stress through diet and nutrition: considerations during the COVID-19 crisis. Nutrients. 2020 May 27;12(6):1562.

verification