مکمل MSM (متیل سولفونیل متان) چیست و چه مزایایی دارد؟


مکمل MSM چیست

متیل سولفونیل متان (MSM) چیست؟

متیل سولفونیل متان (MSM) یک ترکیب طبیعی گوگرد آلی است که به عنوان داروی جایگزین و مکمل (CAM) با نام‌های مختلفی از جمله دی متیل سولفون، متیل سولفون، سولفونیل بیسمتان، گوگرد آلی یا دی متیل سولفوکسید کریستالی استفاده می‌شود. قبل از استفاده به عنوان یک کاربرد بالینی، MSM در درجه اول به عنوان یک حلال تجاری که ترکیب اصلی آن، دی متیل سولفوکسید (DMSO) است، استفاده می‌شد.

در اواسط دهه 1950 تا 1970، DMSO به دلیل خواص بیولوژیکی منحصربه‌فرد از جمله نفوذپذیری غشایی با و بدون انتقال عوامل دیگر، خواص آنتی‌ اکسیدانی، اثرات ضد التهابی، فعالیت آنتی‌کولین‌استراز و توانایی آن  باعث آزاد شدن هیستامین از ماست‌سل‌ها می‌شود.

در سال 1981 دکتر هرشلر یک پتنت در ایالات متحده برای استفاده از MSM برای صاف و نرم کردن پوست، تقویت ناخن‌ها و به عنوان رقیق کننده خون ثبت کرد. علاوه بر کاربردهای ارائه شده در اولین پتنت هرشلر، پتنت‌های بعدی هرشلر ادعا کردند که MSM برای کاهش استرس، تسکین درد، درمان عفونت‌های انگلی، افزایش انرژی، افزایش متابولیسم، افزایش گردش خون و بهبود زخم نقش دارد، اگرچه شواهد علمی تأیید کننده کمی وجود دارد.

از سوی دیگر، یافته‌های علمی نشان می‌دهد که MSM ممکن است کاربردهای بالینی برای آرتریت (التهاب و درد مفاصل) و سایر اختلالات التهابی مانند سیستیت بینابینی (یک بیماری مزمن است که باعث فشار مثانه، درد مثانه و گاهی درد لگن می‌شود. این بیماری بخشی از طیفی از بیماری‌ها است که به سندرم مثانه دردناک معروف است)، رینیت آلرژیک و التهاب حاد ناشی از ورزش داشته باشد.

MSM در محصول سوپرابیون موبیفلکس (قرص تقویت مفصل) برای درمان التهاب و دردهای مفصلی ناشی از بیماری آرتروز استفاده می شود.  

 مطالب پیشنهادی:

سنتز MSM - چرخه گوگرد

MSM بخشی از ترکیبات methyl-S-methane در چرخه گوگرد زمین است. سنتز طبیعی MSM با جذب سولفات برای تولید دی‌متیل‌سولفونیوپروپیونات (DMSP) توسط جلبک‌ها، فیتوپلانکتون‌ها و سایر میکروارگانیسم‌های دریایی آغاز می‌شود.

DMSP یا برای تشکیل دی متیل سولفید (DMS) شکافته می‌شود یا تحت دمتیلاسیون قرار می‌گیرد که منجر به متانتیول می‌شود که سپس می‌تواند به DMS تبدیل شود. تقریباً 1 تا 2 درصد از DMS تولید شده در اقیانوس ها به صورت آئروسل است.  محصولات DMS اکسید شده مانند دی اکسید گوگرد به افزایش تراکم و تشکیل ابر کمک می‌کند، بنابراین وسیله‌ای برای DMSO برای بازگشت به زمین حل شده در بارش فراهم می‌کند، جایی که می‌تواند با DMS یا MSM نامتناسب (عدم تناسب) شود.

مکمل غذای msm

پس از جذب در خاک، DMSO و MSM توسط گیاهان جذب می‌شوند یا توسط باکتری خاک مانند، Pseudomonas putida، به منظور بهبود شرایط خاک مورد استفاده قرار میگیرند. MSM به طور گسترده در تعدادی از محصولات میوه، سبزیجات و غلات یافت می‌شود، اگرچه میزان تجمع زیستی MSM به گیاه بستگی دارد. در این مرحله، MSM و سایر منابع گوگرد به عنوان یک محصول گیاهی مصرف می‌شوند و دفع می‌شوند (به عنوان محصول جانبی تنفس گیاه به شکل سولفید آزاد می‌شوند)، یا در نهایت با مرگ گیاه تجزیه می‌شوند.

روش دیگر، MSM تولید شده مصنوعی از طریق اکسیداسیون DMSO با پراکسید هیدروژن (H2O2) ساخته شده است که با تبلور یا تقطیر خالص می‌شود.  از نظر بیوشیمیایی، این MSM تولید شده هیچ تفاوت ساختاری یا ایمنی قابل تشخیصی با محصول تولید شده طبیعی نخواهد داشت. از آنجایی که غلظت MSM در منابع غذایی صدم ppm است، MSM تولید شده مصنوعی، میزان مورد انتظار را تامین می کند.

جذب و فراهمی زیستی MSM ​

منابع خارجی MSM از طریق مکمل غذایی یا مصرف مواد غذایی مانند میوه‌ها، سبزیجات، غلات، آبجو، شراب، قهوه، چای و شیر گاو وارد بدن می‌شوند.

مطالعات فارماکوکینتیک نشان می‌دهد که MSM به سرعت در موش‌ها و انسان به ترتیب بعد از  1/2ساعت و کمتر از 1 ساعت جذب می‌شود.

مکانیسم عمل MSM

 • اثر ضدالتهابی

MSM باعث کاهش التهاب از طریق مهار شدن سیتوکین‌ها، اینترلوکین-1 (IL-1)، و فاکتور نکروز تومور (TNF-α) می‌شود. MSM همچنین می‌تواند بیان نیتریک اکسید سنتاز (iNOS) و سیکلواکسیژناز-2 (COX-2) را از طریق سرکوب NF-B کاهش دهد. بنابراین تولید عوامل گشادکننده عروق مانند اکسید نیتریک (NO) و پروستانوئیدها کاهش می‌یابد. اکسید نیتریک نه تنها عملکرد عروق را تعدیل می‌کند، بلکه فعال سازی ماست‌سل را نیز تنظیم می‌کند. بنابراین، MSM ممکن است به طور غیرمستقیم یک نقش بازدارنده در میانجیگری ماست سل های التهابی داشته باشد. با کاهش سیتوکین‌ها و عوامل گشادکننده عروق، جذب و بکارگیری سلول‌های ایمنی به محل التهابات موضعی مهار می‌شود.

 

 • فعالیت آنتی‌اکسیدانی / مقابله با رادیکال‌های آزاد

اثر آنتی‌اکسیدانی MSM بر روی میتوکندری اثر می‌کند تا در سطح شیمیایی.در محصول سوپرابیون موبیفلکس از خاصیت ضد التهابی MSM برای کاهش تورم ودرد مفاصل در بیماران آرتروز استفاده می شود. و همچنین خاصیت آنتی اکسیدانی این ترکیب بسیار در این بیماران موثر می باشد.

 • تعدیل ایمنی بدن

استرس می‌تواند یک پاسخ حاد توسط سیستم ایمنی ذاتی و یک پاسخ ایمنی اکتسابی ​​متعاقب آن را در صورتی که عامل استرس زا بیماری زا باشد، ایجاد کند. ترکیبات حاوی گوگرد از جمله MSM نقش مهمی در حمایت از پاسخ ایمنی دارند. MSM از طریق یک مکانیسم یکپارچه از جمله موارد ذکر شده در بالا، پاسخ ایمنی را از طریق تداخل بین استرس اکسیداتیو و التهاب تعدیل می‌کند و باعث تقویت سیستم ایمنی شود.

 • اهدا کننده گوگرد/ متیلاسیون

مدتهاست که MSM به عنوان یک اهداکننده گوگرد برای ترکیبات حاوی گوگرد مانند متیونین، سیستئین، هموسیستئین، تورین و بسیاری دیگر در نظر گرفته شده است.

موارد مصرف MSM

به عنوان یک عامل درمانی، MSM از خواص نفوذ پذیری منحصر به فرد خود برای تغییر اثرات فیزیولوژیکی در سطوح سلولی و بافتی استفاده می کند. علاوه بر این، MSM این توانایی را دارد که به عنوان یک حامل یا انتقال دهنده برای سایر عوامل درمانی عمل کند، حتی کاربردهای بالقوه خود را افزایش دهد.

 • آرتریت‌ها و التهاب
 • حفظ بافت غضروف
 • بهبود دامنه حرکتی و عملکرد فیزیکی
 • کاهش درد عضلانی مرتبط با ورزش
 • کاهش استرس اکسیداتیو
 • بهبود آلرژی فصلی
 • بهبود آسیب های پوستی
 • دارای خاصیت ضدسرطانی

 

مقدار توصیه شده مصرف MSM

به نظر می رسد MSM به خوبی قابل تحمل و ایمن است. هنگام استفاده موضعی از MSM، سوزش خفیف پوست و چشم مشاهده شده است. با این وجود، تحت اطلاعیه GRAS سازمان غذا و دارو (FDA)، MSM در دوزهای کمتر از 6/4845 میلی گرم در روز ایمن در نظر گرفته می‌شود.

MSM و الکل

شواهد زیادی از انجمن‌ها در مورد استفاده مزمن MSM و افزایش حساسیت به الکل وجود دارد. از آنجایی که سایر مولکول‌های حاوی گوگرد، مانند دی سولفیرام، برای مبارزه با الکلیسم با ایجاد واکنش‌های نامطلوب در هنگام مصرف الکل استفاده می‌شوند، شایان ذکر است تا به امروز هیچ مطالعه‌ای در مورد بررسی اثرات استفاده از MSM بر متابولیسم الکل یا مسیرهای اعتیاد انجام نشده است.

همانطور که قبلا ذکر شد، MSM به آسانی از سد خونی مغزی عبور می‌کند و به طور مساوی در سراسر مغز توزیع می‌شود. مطالعات بیشتری برای ارزیابی ایمنی استفاده از MSM با استفاده تفریحی الکل مورد نیاز است.

verification