یائسگی و درد مفاصل


درد بخش طبیعی پیری است و در دوران یائسگی بسیار شایع تر می شود. در حالی که درد مفاصل ممکن است توسط بیماری زمینه ای ایجاد شود، اغلب به دلیل تغییر تعادل هورمونی نیز ایجاد می شود. درد مفاصل، دردهای عضلانی و سفتی مفاصل از علائم بسیار شایع در دوران پیش از یائسگی، یائسگی و بعد از آن هستند که می تواند به دلیل کمبود هورمون های استروژن و تستوسترون باشد. مطالعه‌ای که علائم یائسگی را بررسی کرد، درد مفاصل، سفتی مفاصل یا کمردرد را در 51 تا 59 درصد از زنان نشان داد. درد مفاصل و ناراحتی عضلانی شایع ترین علائم گزارش شده توسط زنان نیجریه ای 40 تا 60 ساله و زنان اسپانیایی 45 تا 55 ساله است و 21 درصد از این زنان درد مفاصل آزاردهنده ترین شکایت دوران یائسگی است.


علائم و نشانه های درد مفاصل در دوران یائسگی


درد مفاصل مرتبط با یائسگی می تواند از نظر شدت و مکان متفاوت باشد. برخی از علائم معمول عبارتند از:
زنان ممکن است در مفاصل مختلف از جمله زانو، لگن، دست‌ها و مچ دست احساس ناراحتی کنند.


سفتی صبحگاهی: بسیاری از زنان پس از بیدار شدن از خواب، سفتی و ناراحتی بیشتری را در مفاصل خود احساس می‌کنند، که معمولاً با راه رفتن در بقیه روز بهتر می‌شود.
کاهش دامنه حرکتی: ناراحتی مفاصل ممکن است حرکت را محدود کند و انجام کارهای روزانه یا انجام ورزش را چالش برانگیز کند.
التهاب و تورم: مفاصل ممکن است متورم شوند، در لمس احساس گرما کنند و حساس باشند.
صدای کلیک یا ترکیدن مفصلی: برخی از زنان ممکن است صدا، کلیک کردن یا ساییدن را در مفاصل خود احساس کنند یا بشنوند.
سوزن سوزن شدن و خستگی


چه چیزی باعث درد مفاصل در دوران یائسگی می شود؟


دردهای روزمره در بین بزرگسالان در هر سنی بسیار رایج است. دردها می توانند ناشی از آسیب های طولانی مدت، عوارض جانبی داروها، یا ساییدگی ساده بر روی بدن باشند. اما با نزدیک شدن به یائسگی، این تجربه بسیار شایع تر می شود. تحقیقات نشان می‌دهد که بیش از نیمی از افراد در سال‌های نزدیک به یائسگی، نوعی درد مفاصل (از نظر فنی به عنوان آرترالژی شناخته می‌شود) گزارش می‌کنند.
در طول سال‌های باروری، مقادیر بالایی استروژن وجود دارد که یک هورمون جنسی مهم است که بر هر قسمت از بدن تأثیر می‌گذارد. اما با نزدیک شدن به یائسگی، سطح استروژن کاهش می یابد. این می‌تواند باعث ایجاد تعدادی از علائم رایج یائسگی، از جمله گرگرفتگی، تعریق شبانه، تغییرات خلقی، بی‌خوابی و خشکی واژن شود. همچنین به نظر می رسد در تعداد زیادی از افراد باعث درد مفاصل می شود.
عملکرد مفاصل در کنار مجموعه پیچیده ای از استخوان، غضروف، ماهیچه، رباط ها و بافت نرمی به نام سینوویوم هستند. همه این بافت‌ها سرشار از گیرنده‌های استروژن می باشند و آنها را به حضور این هورمون بسیار حساس می‌کند. مطالعات نشان می دهد که استروژن می تواند به بدن در حفظ غضروف و سایر بافت های مفصلی کمک کند. اگر سطح استروژن پایین باشد و این بافت ها آسیب ببینند، ممکن است اصطکاک بیشتری در مفاصل و در نتیجه درد بیشتری تجربه شود. (این موضوع همچنین توضیح می دهد که چرا درد مفاصل در بین افرادی که از داروهای مسدود کننده استروژن به نام مهارکننده های آروماتاز استفاده می کنند، رایج است).

مطالب پیشنهادی
نحوه مصرف قرص منیزیم
ویژگی‌های تاثیرگذار قرص زینک پلاس
قرص کلسیم سیترات نیاز تمامی افراد
محصول پر طرفدار سوپرابیون: قرص منیزیم و ویتامین ب 


درد مفاصل یائسگی چه احساسی دارد؟


درد مفاصل در دوران یائسگی می تواند اشکال مختلفی داشته باشد. درد ممکن است مانند یک درد مبهم، سوزش یا احساس تیرکشیدن باشد. همچنین ممکن است مفاصل سفت شوند. و در حالی که خود مفاصل اغلب تحت تأثیر قرار می گیرند، ممکن است به نظر برسد که درد از تاندون ها، ماهیچه ها یا استخوان های فرد سرچشمه می گیرد. این علائم از فردی به فرد دیگر بسیار متفاوت است و تجربه هر شخص منحصر به فرد خواهد بود.


سایر علل درد مفاصل یائسگی


برای بیمار مبتلا به درد مفاصل، شرح حال دقیق باید گرفته شود. معمولا دردهای اسکلتی عضلانی همیشه از مفصل منشأ نمی گیرند و به آرترالژی اشاره نمی کنند. زیرا علل مختلفی برای درد وجود دارد. درد دور از مفصل ممکن است از استخوان، ماهیچه ها، بورسا منشاء بگیرد. سابقه آسیب مفصل، شغل مرتبط، سابقه پسوریازیس، بیماری التهابی روده در گذشته و سابقه خانوادگی و یائسگی باید بررسی شود. همچنین علت ثانویه سابقه آرترالژی مانند بیماری تیروئید یا کمبود ویتامین D باید در نظر گرفته شود. بیماری ها و آسیب های زیادی وجود دارد که می تواند باعث درد مفاصل شود. اما دو مورد به طور خاص باعث علائمی می شوند که گاهی با دردهای یائسگی طبیعی اشتباه گرفته می شود.

یائسگی و دردمفاصل


روماتیسم مفصلی


نباید با استئوآرتریت (که بسیار رایج است) اشتباه گرفت، آرتریت روماتوئید یک بیماری خودایمنی التهابی است که در آن بدن شما به مفاصل خود حمله می کند. آرتریت روماتوئید (RA) می تواند باعث درد مفاصل، درد و تورم شود.


فیبرومیالژیا


فیبرومیالژیا بیماری است که باعث درد مزمن اسکلتی عضلانی می شود. این درد می تواند کل بدن از جمله مفاصل را تحت تاثیر قرار دهد. فیبرومیالژیا همچنین باعث سردرد، خستگی و بی خوابی می شود و ممکن است با علائم سندرم روده تحریک پذیر همراه باشد. بسیاری از این علائم با علائم طبیعی یائسگی همپوشانی دارند، که می تواند منجر به سردرگمی بین این دو بیماری شود. علل زمینه ای فیبرومیالژیا به خوبی شناخته نشده است.


چگونه درد مفاصل یائسگی را تسکین دهیم؟


اگر در دوران گذار یائسگی متوجه درد مفاصل بیشتری شدید، ضروری است که با پزشک صحبت کنید. آنها علل پزشکی جدی تر (مانند RA و فیبرومیالژیا) را رد می کنند و مطمئن می شوند که هر گونه درمان خانگی که می خواهید بررسی کنید ایمن و مناسب است. در اینجا چند استراتژی وجود دارد که می توانید با نظارت پزشک خود امتحان کنید.


مدیریت درد مفاصل در دوران یائسگی


ورزش منظم: پیاده‌روی، شنا یا دوچرخه‌سواری فعالیت‌هایی هستند که می‌توانند مفاصل را انعطاف‌پذیر نگه دارند و عضلات اطراف آن‌ها را بهبود بخشند. برای یافتن موثرترین برنامه تمرینی برای نیازهای منحصر به فرد خود، با یک متخصص پزشکی یا یک مربی دارای مجوز صحبت کنید.


حفظ وزن مناسب: حمل وزن بیش از حد می تواند مفاصل را تحت فشار قرار دهد و درد را بدتر کند. شما می توانید با حفظ وزن مناسب، ناراحتی و استرس مفاصل را کاهش دهید.
استفاده از پد گرم کننده برای تامین گرما یا استفاده از کمپرس گرم روی مفاصل آسیب دیده به شل شدن عضلات و کاهش درد کمک می کند. به عنوان جایگزین، برخی از افراد با استفاده از کیسه های یخ پیچیده شده در حوله یا بسته های سرد برای بی حس کردن ناحیه و به حداقل رساندن تورم، تسکین پیدا می کنند.


داروها و مکمل‌های غذایی: استامینوفن و داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) مسکن‌هایی هستند که می‌توانند به طور موقت درد مفاصل را کاهش دهند. با این حال، قبل از شروع هر دارو یا مکمل جدید، باید با پزشک مشورت کنید. مکمل سوپرابیون منوپوز با داشتن ترکیباتی منحصر به فرد و میزان 30 میلی گرم جنیستئین که شبیه ترین ترکیب به استروژن می باشد و می تواند علائم یائسگی را کاهش دهد و روند بهبود را تسریع بخشد.


درمان جایگزین هورمونی (HRT): در برخی شرایط، HRT ممکن است برای تسکین علائم یائسگی توصیه شود. به منظور درمان عدم تعادل هورمونی و کاهش درد مفاصل، HRT مستلزم مصرف استروژن یا ترکیبی استروژن و پروژسترون است. با این حال، HRT برای همه مناسب نیست و به همین دلیل ضروری است که مزایا و خطرات احتمالی را با پزشک خود مرور کنید.
درمان های تکمیلی: ماساژ و فیزیوتراپی چند درمان مکمل هستند که برخی از زنان برای درمان ناراحتی مفصل خود از آنها استفاده می کنند. این روش‌های جایگزین می‌توانند به تسکین درد، افزایش تحرک مفصل و رفاه عمومی کمک کنند.

منابع علمی

Musculoskeletal pain during the menopausal transition
Menopause as a potential cause for higher prevalence of low back pain in women than in age-matched men
Magliano M. Menopausal arthralgia

verification