مصرف شربت کلسیم در کودکان


مصرف شربت کلسیم در کودکان

نیاز های بدن کودک زمانی که در حال رشد است تغییر می کند. تغذیه برای این رشد مورد نیاز است، اما قرار دادن تمام ویتامین‌ها و مواد معدنی ضروری در وعده‌های غذایی کودک شما در طول روز بسیار دشوار است. کلسیم یک ماده مغذی ضروری است که در محصولات لبنی، سبزیجات با برگ سبز تیره، حبوبات و غذاهای غنی شده یافت می شود. فراوان ترین ماده معدنی در بدن، 99 درصد کلسیم است که در استخوان ها و دندان ها ذخیره می شود. کلسیم همچنین برای گردش خون، هورمون ها، ماهیچه ها و سلامت اعصاب مهم است. مصرف مکمل کلسیم برای کودک مورد نیاز می باشد. کودکان خردسال و نوزادان برای پیشگیری از بیماری به نام راشیتیسم به کلسیم و ویتامین D نیاز دارند. راشیتیسم استخوان ها را نرم می کند و باعث ایجاد پاهای کمانی، توقف رشد و گاهی اوقات درد یا ضعیف شدن عضلات می شود.

نقش کلسیم در عملکردهای بدن

 • کمک به تشکیل استخوان و دندان 
 • کمک به حفظ قدرت بدن 
 • کمک به حرکت عضلات 
 • کمک  به پیام رسانی عصبی بین مغز و سیستم بدن
 • کمک به جریان خون با شل شدن و انقباض عروق
 • ترشح هورمون ها و آنزیم هایی که از عملکردهای بدن پشتیبانی می کنند.

تراکم استخوان در طول 25 تا 30 سال اول زندگی به رشد خود ادامه می دهد. سپس با افزایش سن به آرامی کاهش می یابد. کلسیم بیشتری در دوران رشد در سال‌های نوجوانی و جوانی مورد نیاز است. افراد در دوران جوانی خود به کلسیم کافی برای دستیابی به حداکثر سطح توده استخوانی و محدود کردن از دست دادن استخوان در آینده نیاز دارند. در سالمندی تجزیه استخوان بیشتر از تشکیل استخوان است. این امر به ویژه در زنان پس از یائسگی که از دست دادن استخوان می تواند منجر به شکستگی و پوکی استخوان شود، صادق است. در این زمان نیز مصرف کلسیم باید در بدن افزایش یابد. از مزایای مکمل های کلسیم برای کودکان می توان به موارد زیر اشاره کرد.

استخوان ها و دندان های قوی

کودکان به محض تولد شروع به ذخیره کلسیم در بدن خود می کنند. کلسیم توسط بدن برای تقویت استخوان ها و دندان ها استفاده می شود. بدن  به طور طبیعی کلسیم تولید نمی کند، بنابراین مهم است که به اندازه کافی از غذاها و مکمل های غذایی تامین شود. در غیر این صورت، بدن کودک شروع به بیرون کشیدن کلسیم از استخوان هایش برای برآوردن سایر نیازها می کند. کلسیم توسط بدن برای تقویت دندان ها نیز استفاده می شود و از پوسیدگی دندان و بیماری ها جلوگیری می کند.

کلسیم نقش مهمی در عملکرد عضلات دارد. کلسیم جزء ضروری انقباضات ماهیچه ای طبیعی است. به تسهیل ارسال سیگنال از طریق اعصاب بدن کمک می کند. هنگامی که سطح کلسیم پایین است و فرزندان فعال هستند، ممکن است گرفتگی عضلات دردناکی را تجربه کنند.

ممکن است به ترشح هورمون ها و آنزیم های سالم کمک کند. زمانی که سطح کلسیم مناسبی در بدن وجود داشته باشد، هورمون ها می توانند به مقدار کافی توسط بدن آزاد شوند. این هورمون ها (همراه با سایر آنزیم های مفید) تقریباً بر تمام عملکردهای بدن تأثیر می گذارد.

مکمل شربت کلسیم برای کودکان

مکمل شربت کلسیم چیست؟

یک باور علمی تأیید شده وجود دارد که کلسیم به ساخت استخوان‌های محکم کمک می‌کند، اما کلسیم مزایای سلامتی دیگری از جمله تنظیم ضربان قلب تا بهبود فرایند لخته شدن خون نیز دارد. 

به عقیده متخصصین راه ایده‌آل برای دریافت مواد مغذی مورد نیاز برای سالم ماندن از طریق غذا است. اما زمانی که صحبت از مصرف کلسیم به میان می‌آید، برخی از افراد ممکن است دریافت مقدار توصیه شده روزانه (RDI) از رژیم غذایی را عملی یا ممکن ندانند، و مهم‌ترین دلیل آن پایین بودن کلسیم است.

سرانه مصرف لبنیات در جامعه ایرانی است. برای بهره‌مندی از مزایای کلسیم مصرف روزانه آن توصیه می‌شود. متخصصین مصرف روزانه 1000 تا 1200 میلی‌گرم کلسیم را توصیه می‌کنند.

از طرفی دریافت مکمل کلسیم در فرم قرص برای برخی افراد دشوار است. در نتیجه پزشکان برای گروههایی با دستگاه گوارش حساس از جمله کودکان و افراد مسن فرم مایع کلسیم را توصیه می‌کنند. 

مزایای مکمل شربت کلسیم

شربت کلسیم تمامی مزایای قرص کلسیم را دارد، اما با این تفاوت که مصرف آن راحتر و آسان‌تر توسط دستگاه گوارش جذب می‌شود. همچنین تحمل کلسیم مایع بیشتر است و زمان جبران کمبود کلسیم سریعتر اتفاق می‌افتد (اثربخشی سریعتر از فرم قرص دارد).

یکی از اولین مزایای مکمل شربت کلسیم، اثرات مثبت آن روی سلامت استخوان است که استحکام و تراکم آن را افزایش می‌دهد. شربت کلسیم همچنین به فرایند گوارش کمک کرده و باعث کاهش وزن می‌شود. علاوه‌براین، مطالعات نشان داده‌اند که مصرف کلسیم بصورت مایع به تنظیم ضربان قلب و گردش خون کمک می‌کند و سلامت سیستم عصبی و فرایند لخته شدن خون را بهبود می‌بخشد.

آشنایی بیشتر با مکمل شربت کلسیم سوپرابیون

شربت کلسیترا سوپرابیون محصولی برای تقویت استحکام استخوان‌ها، دندان‌ها در کودکان و جلوگیری از پوکی استخوان در بزرگسالان می باشد، این محصول می‌تواند به حفظ سلامت مادر و جنین در دوران بارداری کمک نماید. محصولات سوپرابیون از شرکت DSM به صورت پریمیکس وارد شده و در ایران تولید و بسته بندی می شود. DSM  یک شرکت چند ملیتی و یکی از بزرگترین شرکتهای تولید کننده مکمل در دنیاست.
شربت کلسیترا حاوی 200 میلی لیتر شربت حاوی کلسیم، منیزیم، زینک و ویتامین D3 می باشد. دوز فرآورده : هر 10 میلی لیتر حاوی 600 میلی گرم کلسیم المنتال، 100 میلی گرم منیزیم المنتال، 4 میلی گرم زینک المنتال و 600 واحد بین المللی ویتامین د3 می باشد و به کودکان کمک به سلامت استخوان ها و دندان توصیه می شود. 
 

 

مطالب پیشنهادی سردبیر:

 

آیا مکمل شربت کلسیم ایمن است؟

شربت کلسیم بطور کلی ایمن است، اما مواردی وجود دارد که باید مراقب بود. عوارض جانبی کلسیم در فرم مایع بطور کلی خفیف هستند مانند گاز معده یا یبوست

انتخاب بهترین مکمل کلسیم مایع (شربت کلسیم)

باوجود اینکه مکمل شربت کلسیم متنوعی در مارکت موجود است اما داشتن بهترین انتخاب مشکل است.

انتخاب بهترین مکمل کلسیم مایع به چندین فاکتور بستگی دارد مثل؛ دوز، ترکیبات و سهولت استفاده. در خصوص ترکیبات باید گفت که، با افزایش سن نقش کلسیم در سلامت استخوان اهمیت بیشتری می‌یابد، همچنین با افزایش سن باید بدنبال مکمل شربت کلسیم با دوز بالاتر بود. 

علاوه‌بر این بهتر است مکمل کلسیم در ترکیب با دیگر ویتامین و مواد معدنی مصرف باشد تا از جذب بالاتر و اثربخشی بیشتر برخوردار باشد.

نحوه مصرف شربت کلسیم برای کودکا

 • دوز توصیه شده را با استفاده از یک قاشق مخصوص اندازه گیری کنید. از قاشق خانگی استفاده نکنید زیرا ممکن است دوز مناسب را دریافت نکنید.
 • میزان مصرف شربت کلسیم با 500 میلی گرم کلسیم
 • کودکان 1-4 سال: 2.5 میلی لیتر دو بار در روز
 • کودکان 5-12 سال: 5 میلی لیتر دو بار در روز
 • بزرگسالان: 10 میلی لیتر دو بار در روز
 • اگر در سن سالمندی هستید حتما مکمل کلسیم را تحت نظر پزشک مصرف کنید.
verification