کمبود کلسیم را جدی بگیرید!


کمبود کلسیم را جدی بگیرید!

علائم و عوارض کمبود کلسیم  وقتی از کلسیم صحبت می کنیم، همه یاد استخوان ها و پوکی آن ها می افتند. اینکه که کلسیم ماده ضروری و لازم برای سلامت استخوان ها می باشد، درست است؛ اما تأثیر آن فقط به همین جا ختم نمی شود و مشکلات دیگری را نیز به همراه دارد.

در این مطلب می خواهیم به جنبه های مختلف اثرات کاهش کلسیم در بدن بپردازیم.اگر نگران مشکلاتی دیگر ناشی از پایین بودن کلسیم خون هستید تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

 

کمبود کلسیم چه خطراتی دارد؟

کمبود کلسیم می‌تواند هر یک از کارکرد‌های بدن را تحت تاثیر قرار داده  و به شکل‌های مختلفی در بدن بروز کند. کلسیم فراوان ترین ماده معدنی در بدن انسان می باشد. با این وجود، هیپوکلسمی و به عبارت دیگر، کمبود کلسیم بیشتر از آنچه فکر کنیم، افراد را درگیر می کند. هیپوکلسمی که بیماری کمبود کلسیم شناخته می‌شود بر اثر افت سطح کلسیم در خون بروز می‌کند. پایین آمدن سطح کلسیم خون به دلایل مختلفی از جمله مشکلات غدد پاراتیروئید، کلیه، روده ها و یا عدم دریافت کافی کلسیم از رژیم غذایی می باشد. عوارض ناشی از کمبود کلسیم در مرور زمان به طرز چشمگیری می تواند سبک زندگی شما را تغییر دهد، به همین دلیل پیشگیری و درمان کمبود کلسیم بسیار حایز اهمیت است.

 

چه کسانی کمبود کلسیم دارند؟

طبق آمار به دست آماده 32% زنان یائسه ی ایرانی دچار پوکی استخوان هستند و بالای نیمی از زنان یائسه در ایران در معرض پوکی استخوان هستند که این زنگ خطری برای آگاهی و جلوگیری از گسترش بیشتر این بیماری است. بطورکلی نوجوان ها، زنان بالای 50 سال و مردان بالای 70 سال در معرض خطر بالاتری از کمبود کلسیم قرار دارند.

نشانه ها و علائم کمبود کلسیمنشانه های کمبود کلسیم چیست؟

نشانه‌هایی وجود دارند که به شما هشدار می‌دهد شما دچار سطح کم کلسیم هستید.

کمبود کلسیم در سطح پایین و در مراحل اولیه ممکن است نشانه های بارزی نداشته باشد، اما در افراد مختلف با توجه به سن و شرایط بدنی کمبود آن به شکل های مختلف نشان داده می شود، از نشانه هایی که در اثر کمبود کلسیم بروز می کند:

 

 • مشکلات عضلانی :

گرفتگی عضلات (اسپاسم عضلانی)، سوزن سوزن شدن دست و پا، درد در عضلات ران و بازو ( پرش عضلات)

 • خستگی : 

بی خوابی و خستگی مفرط بدن از جمله علایمی است که نشان دهنده ی سطح پایین کلسیم در خون می باشد.( بی حالی)

 • علایم پوستی :

کاهش شدید کلسیم منجر به پوسته پوسته شدن و شکننده شدن ناخن ها می شود، خشکی پوست و خارش و در شرایط شدیدتر اگزمای پوستی یا پسوریازیس نیز می تواند اتفاق بیفتد.

 • سندرم پیش از قاعدگی (PMS) :

در مطالعات انجام شده، بین مصرف کلسیم و کاهش علایم سندرم پیش از قاعدگی در خانمها ارتباط به دست آمده است، هرچند ممکن است تمامی کسانی که دچار کمبود  کلسیم هستند دارای این علایم نباشند، اما به نظر می‌رسد پایین بودن سطح کلسیم در خون با تشدید علایم پیش از قاعدگی در ارتباط است.

 • ریزش مو : 

"کمبود کلسیم چگونه باعث ریزش مو می شود؟"

از ریزش مو به عنوان یکی از علایم کمبود کلسیم نامبرده می‌شود. طبق مطالعات انجام شده، کلسیم و ویتامین د3 در  کنار یکدیگر بر چرخه ی رشد مو تاثیر میگذارند. بر اساس این مطالعات، فولیکول مو به کلسیم و ویتامین د3 نیازمند است و عدم دریافت کافی این ماده معدنی و ویتامین در ریزش مو موثر می باشد.

در موردی راه های تقویت مو و جلوگیری از ریزش مو می توانید مقاله"روش های تقویت مو" را بخوانید.

 • درد استخوان :

درد زانو یا استخوان (درد های استخوان و مفاصل) نیز از دیگر نشانه هاست.زمانیکه از کمبود کلسیم صحبت می شود، اولین ذهنیت، مشکلی در استخوان هاست. درواقع همانطور که گفته شد کمبود کلسیم منجر به کاهش تراکم استخوانی می شود و ضعف در استخوان ها ممکن است با درد همراه باشد.

 • تشنج یا صرع :

باتوجه به اینکه یکی از کارکردهای کلسیم در بدن، تاثیر بر تنظیم سیستم اعصاب می باشد، کمبود آن ممکن است منجر به اخلال در کارکرد سیستم عصبی شود. طبق مطالعات انجام شده، کمبود مواد معدنی از جمله کلسیم، سدیم و منیزیم می تواند فعالیت سلول های مغزی را تحت تاثیر قرار داده و منجر به تشنج شود. همچنین ویتامین د3 که برای جذب کلسیم ضروریست، در بیماران مبتلا به صرع و کنترل تشنج بیماران بسیار تاثیرگذار بوده است.

 • شکننده بودن استخوان دندان

 • افسردگی 

نکات جامع کمبود کلسیم در فایل صوتی زیر آمده است، کلیک کنید تا بشنوید:

 

تشخیص کمبود کلسیم

کمبود کلسیم را چگونه بفهمیم؟

آزمایش خون برای اندازه گیری سطح کلسیم خون و تشخیص کمبود آن از مراحل اولیه می باشد. در سنین بالا که افراد مشکوک به کاهش تراکم استخوان هستند، بهترین راه تشخیص آزمایش سنجش تراکم استخوان می باشد و باتوجه به اینکه این آزمایش با اشعه ی ایکس انجام می شود بهتر است در صورت ضرورت و به تشخیص پزشک انجام شود.
 

 

 

 

کمبود کلسیم چه عوارضی دارد؟

 

پیامدها و عوارض

عدم دریافت کافی کلسیم، در ابتدا منجر به کمبود کلسیم در استخوان و در واقع کاهش تراکم بافت استخوانی (Osteopenia) و درصورت عدم کنترل آن منجر به پوکی استخوان (Osteoporosis) می شود. در ادامه ی این روند ممکن است فرد دچار کوتاهی قد، شکستگی، تغییر شکل ساختار اسکلتی، و همچنین درد در استخوان ها شود.

 

منابع تامین کلسیم

کمبود کلسیم را چگونه جبران کنیم؟

سعی کنید در مرحله اول کلسیم را از طریق رژیم غذایی خود دریافت کنید. بنابراین باید منابغ غذایی کلسیم را بشناسید و در صورت ناکافی بودن مقدار آن، در کنار رژیم غذایی مناسب شروع به مصرف مکمل های کلسیم کنید.

این نکته را هم باید در نظر داشته باشید که مصرف کلسیم در کودکی بصورت  کافی می تواند شما را از خطرات کاهش کلسیم در بدن حفظ کند.

فهرستی کاملی از این مواد غذایی سرشار از این ماده مغذی در هر محدوده سنی را می‌توانید در مطلب "هر آنچه که باید از کلسیم بدانید!" بیابید و همینطور برای شناخت بیشتر  انواع مکمل های آن می توانید مطلب زیر بخوانید:

نکاتی که باید که در مورد انواع مکمل های کلسیم و مصرف آنها بدانید!

 

 

برخی از سوالات رایج کمبود کلسیم 

 

 • کمبود کلسیم چگونه روی افسردگی تاثیر دارد؟

اگر دچار افسردگی مزمن هستید، بیش از یک عامل ممکن است باعث بروز افسردگی شده باشد. یکی از این دلایل بالقوه کمبود یک یا چند ماده مغذی اساسی است.کلسیم یکی از آرامبخش‌های طبیعی با اثرات آرام و ریلکس کنندگی است.  علاوه‌بر اثرات آرامبخشی در تسکین درد نیز موثر است. در افرادی که دچار افسردگی و اضطراب هستند، کمبود کلسیم یافت شده است. در یک مطالعه در زنان میانسال کره‌ای ارتباط منفی بین رژیم غذایی حاوی کلسیم و بروز افسردگی مشاهده شد. یعنی هرچه کلسیم کمتری در رژیم های غذایی مصرف شود، افسرده‌تر می‌شود.

کاهش طولانی مدت کلسیم در خون میتواند در ایجاد شرایط جدی مانند تغییر در خلق و خو یا رفتار از جمله تحریک پذیری ، اضطراب ، افسردگی و بی خوابی شود.

 

 • آیا کمبود کلسیم باعث پا درد می شود؟

افرادی که کلسیم کافی در بدن ندارند ، ممکن است دچار پوکی استخوان شوند و این میتواند باعث درد استخوان یا پا درد شود. درد پا در ارتباط با دریافت کلسیم پایین می تواند نشانه پوکی استخوان باشد. پوکی استخوان شرایطی است که در اثر نازک شدن استخوان ایجاد می شود. این وضعیت توسط عوامل مختلفی مانند کمبود کلسیم ایجاد می شود. علائم پوکی استخوان شامل درد استخوان یا حساسیت به استخوان، شکستگی، کاهش قد، درد گردن، شکستگی های ناشی از ضربه خفیف و حالت ایستاده است. 

بصورت مفصل تر در مورد درمان پوکی استخوان اینجا بخوانید:

 • ارتباطی بین کمبود کلسیم و حالت تهوع وجود دارد؟

دریافت کلسیم زیاد منجر به هایپرکلسمی می شود. مصرف اضافی کلسیم میتواند بدنبال مصرف مکمل های غذایی رخ دهد اما گاهی مشکلات سلامتی که در بدن وجود دارند باعث تجمه بیش از حد کلسیم در بدن می‌شوند. مشکلاتی نظیر؛ فعالیت زیاد غدد پاراتیروئید، عدم تحرک، داروها و فاکتورهای ارثی.علائم مصرف بیش از حد کلسیم: حالت تهوع، استفراغ، گیجی، بی حالی و خستگی. 

 

 • امکان دارد کمبود کلسیم باعث یبوست شود؟

احتمال خیلی پایین وجود دارد که از طریق مواد غذایی بتوان میزان زیادی کلسیم دریافت کرد. اما مصرف بیش از حد کلسیم می‌تواند باعث یبوست شود. با این حال برخی افراد نیاز به ادامه مصرف کلسیم چه از طریق مواد غذایی چه مکمل دارند برای کاهش خطر ایجاد یبوست توصیه می‌شود کلسیم را در طول روز مصرف کنیدو همینطور می توانند از قرص کلسیم سیترات استفاده کنند. مصرف کلسیم به همراه وعده‌های غذایی نیز می‌تواند کمک کننده باشد.

 

 • کمبود کلسیم یا افزایش سطح کلسیم در بدن با جوش (آکنه) صورت چه ارتباطی دارد؟

هنگامی که از آکنه یا جوش صورت رنج می‌برید، مصرف کلسیم مهم است زیرا به تجدید سلول کمک می‌کند و در تولید آنتی اکسیدان ها که در مبارزه با التهاب نقش دارند کمک می‌کند، بطور کلی کلسیم در کاهش آکنه مهم است.

با این حال، شما باید مراقب باشید که کلسیم خود را از چه منبعی دریافت کنید. فرآورده های لبنی پاستوریزه مانند شیر، پنیر و ماست به طور معمول چیزی هستند که مردم برای دریافت کلسیم مصرف می‌کنند. 
با این وجود، ترکیبات موجود در این منابع ممکن است جوش های صورت شما را بدتر کند. دلیل این امر آن است که آنها می‌توانند در تعادل هورمونی شما اختلال ایجاد کنند. بیشتر لبنیات دارای منبع تجاری حاوی منبع هورمونهای خاص خود هستند که با جذب شدن به جریان خون میتوانند آکنه ایجاد کنند. بنابراین، شما باید غذاهای کامل دیگری که سرشار از کلسیم هستند مانند سبزیجات تیره ، ماهی قزل آلا و ساردین را نیز در رژیم غذایی خود بگنجانید. 

 

 • کمبود کلسیم چه تاثیری روی لاغری یا چاقی دارد؟

"یا به عبارتی کمبود کلسیم باعث لاغری/چاقی می شود؟" در پاسخ به این سوال باید گفت؛ مصرف کلسیم باعث شروع کاهش وزن می‌شود! اما چگونه یک ماده معدنی که برای ساخت و تقویت استخوان شناخته شده است، در کاهش وزن کمک می‌کند؟ 

سه یافته علمی مورد تأیید در مورد نقش کلسیم در کاهش وزن وجود دارد:

 • کلسیم به شما کمک می‌کند چربی بیشتری بسوزانید!
 • کلسیم کمک می‌کند بدن شما از شر چربی خلاص شود! (از طریق مدفوع)
 • کلسیم باعث می‌شود احساس سیری طولانی تری داشته باشید!

براساس مطالعات صورت گرفته؛ ترکیبی از دریافت کلسیم، کالری کمتر و ورزش باعث افزایش چربی سوزی 24 ساعته بیش از 30٪ می‌شود.تحقیقات دیگری که در ژورنال بین المللی چاقی منتشر شده است ، نشان داد که مصرف 1200 میلی گرم مکمل کلسیم در روز باعث کاهش تولید آنزیم اسید چرب سنتاز می‌شود. (آنزیمی است که باعث افزایش سرعت ایجاد اسیدهای چرب می‌شود). و باعث افت تولید چربی‌های جدید نیز شد.علاوه بر این، مکمل کلسیم با رژیم کم کالری باعث افزایش قابل توجهی اکسیداسیون لیپیدها (چربی سوزی) می‌شود.

 • آیا کمبود کلسیم باعث بی خوابی می شود؟

ارتباط کلسیم با خواب در ترشخ هورمون ملاتونین در مغز است به این صورت که یکی از نقش های اصلی کلسیم در بدن انسان تولید انتقال دهنده های عصبی به ویژه دوپامین و نمونه دیگر آن ملاتونین است. ملاتونین هورمون خواب است که توسط غده پینه‌آل به اندازه نخود در مغز ترشح می‌شود. سطح ملاتونین به عنوان یک واکنش طبیعی در تاریکی بالا می‌رود و باعث خواب آلودگی می شود. به عبارت دیگر، کمبود کلسیم می‌تواند توانایی مغز برای تولید هورمونی که مسئول خواب سریع و آسان و آرامش بخش در شب است را مهار کند.یک مطالعه منتشر شده در مجله عصب شناسی اروپا اثر کلسیم بر خواب را مستقیماً مورد تجزیه و تحلیل قرار داد. آنها دریافتند که سطح کلسیم در بدن در عمیق ترین مرحله خواب مانند مرحله سریع حرکت چشم (REM) در بالاترین سطح است. این مطالعه نتیجه گرفت که اختلال در خواب بویژه در مراحل REM عمیق به شدت با کمبود کلسیم ارتباط دارد.

 

منبع

مقاله علمی؛ Dietary Phosphorus, Calcium Metabolism and Bone

مقاله علمی؛ Vitamin D and Calcium Supplementation to Prevent Fractures in Adults

مقاله علمی؛ Mineral Balance and Bone Turnover in Adolescents With Anorexia Nervosa

مقاله علمی؛ The Transient Role for Calcium and Vitamin D During the Developmental Hair Follicle Cycle

مقاله علمی؛ Sleep Symptoms Associated with Intake of Specific Dietary Nutrients

مقاله علمی؛ Diet and acne و The relationship of diet and acne

 

 

verification
زمان ثبت
پنجشنبه 28 اسفند 1399 13:17
زهرا
عالیه
پاسخ

خوشحالیم که براتون مفید بوده

زمان ثبت
یکشنبه 26 اردیبهشت 1400 03:33
زهره
ممنون عالی بود
سوپرابیون

سلام

خوشحالیم براتون مفید بوده

زمان ثبت
سه شنبه 18 خرداد 1400 16:26
حسام
آیا میل زیاد به خوردن یخ از عوامل کمبود کلسیم هست ؟
پاسخ

سلام خدمت شما همراه گرامی

خیر 
میل به خوردن مواد غیرغذایی از علائم کمبود آهن می‌باشد 
بهتر است سطح فریتین و هموگلوبین خون سنجیده شود و تحت نظر پزشک  مصرف مکمل آهن را شروع کنید. 
برای کسب اطلاعات بیشتر به مقاله  علائم کمخونی مراجعه کنید

زمان ثبت
چهارشنبه 26 خرداد 1400 13:40
عالی بود
سوپرابیون

ممنون از همراهی شما 

زمان ثبت
شنبه 19 تیر 1400 16:26
منصوره
باسلام من چندوقتیه گردن دردگرفتم قبلاهم این مشکل روگرفتم حتی دکتربرام ام آرای هم دادگفت گردنت مشکلی نداره مدتیه تمام بدنم دردداره وسرم وگردنم دردداره امکان داره مال کمبودکلسیم باشه؟چون اصلاشیروتخم مرغ نمیخورم
سوپرابیون

سلام خدمت شما دوست عزیز

دردهای اینگونه چندین علت دارد که عمدتا ناشی از کمبود ریزمغذیهای مهم از جمله کلسیم، ویتامین دی و منیزیم است  و همچنین بدلیل ضعف عضلانی شدید و پوزیشن بد بدن است.
که همه این موارد باید اصلاح شود

زمان ثبت
چهارشنبه 23 تیر 1400 20:05
امیر
سلام من بیست سالم هست و تمام دندونام رو از دست دادم هر جا هم رفتم فک میکنن مواد مخدر مصرف میکنم آیا میتونه برا کمبود شدید کلسیم باشه
سوپرابیون

سلام خدمت شما همراه گرامی 

این مورد باید توسط متخصص بررسی شود، 
اگر دچار همزمان مبتلا به پوکی استخوان هم هستید بهتر است مصرف مکمل کلسیم را شروع کنید. اما پیش از آن حتما به متخصص مراجعه نمایید.

زمان ثبت
پنجشنبه 24 تیر 1400 10:05
فاطمه
سلام آیا بی اشتهایی و دل درد علائم کمبود کلسیم محسوب میشه؟
سوپرابیون

بی‌اشتهایی بصورت کلی یکی از علائم کمبود ریزمغذی ها است و به شما توصیه می‌کنیم که قرص سوپرابیون مولتی دیلی را روزانه مصرف کنید.

زمان ثبت
سه شنبه 27 مهر 1400 23:52
مریم
سلام من ۳۲ ساله هستم،بیماری پانکراتیک مزمن دارم حدود دوماه قبل ercp شدم که بعدش تغذیم ضعیف شد
بخاطر جذب خیلی پایین بدنم هر روز باید مولتی ویتامین و کلسیم بخورم ولی تو این مدت نتونستم البته دو هفته میشه که دوباره شروع کردم ولی ۱۰ روزی هست که استخوان‌های پاهام به شدت درد میکنه،خیلی کم خواب شدم و حس افسردگی هم دارم واقعا نمیدونم چیکار کنم،میشه لطفا راهنماییم کنید
سوپرابیون

سلام خدمت شما دوست گرامی 

با توجه به شرح حال شما؛ شما کمبود کلسیم و ویتامین دی شدید دارید که باعث درد استخوان و مفاصل، بی خوابی و خلق پایین شده است. روزانه دو عدد قرص کلسیترا و دو عدد قرص ویتامین دی مصرف کنید.
رژیم غذایی غنی از لبنیات را در کنار مکمل درمانی رعایت کنید.

زمان ثبت
پنجشنبه 27 آبان 1400 20:09
مریم
عالی بود
سوپرابیون

سلام خدمت شما دوست گرامی 

ممنون از شما و خوشحالیم ازینکه براتون مفید بوده

زمان ثبت
جمعه 28 آبان 1400 17:32
امیدی تالش
عالی دقیق محققانه و شیوا
سوپرابیون

سلام خدمت شما همراه گرامی 

ممنون از شما خوشحالیم مفید بوده

زمان ثبت
دوشنبه 29 آذر 1400 23:15
زمردا
باسلام.من مشکل کانسر تیرویید دارم.کل این عوارضی رو که فرمودید روتجربه کردم.عالی بود مرسی بابت اطلاع رسانی خوبتون
سوپرابیون

سلام خدمت شما دوست گرامی 

ممنون از توجه و همراهی شما 

امیدواریم همیشه سلامت باشید 

زمان ثبت
دوشنبه 16 اسفند 1400 17:20
منصوره
دم شماگرم ...بسیارمفیدوعالی بود....من خودم احساس میکنم تمام این تشنج هاکه منشأخاصی نداره یادردهای گردن وکمرکه بازمنشأ دیگه ای نداره بدلیل کمبودکلسیم یاکمبودویتامین ب۱...باشه
زمان ثبت
شنبه 31 اردیبهشت 1401 23:06
ممهدی
با عرض سلام و خسته نباشید
من سی و دو سالمه و ساکن تهرانم
چند وقتیه بعد از خوردن مواد لبنی دستم شروع ب درد گرفتن میکنه انگشتان دستم خیلی زیاد
ممنون میشم راهنمایی کنید
کارشناس علمی تیم سوپرابیون

سلام خدمت شما همراه گرامی 

بهتره تو این مورد به پزشک مراجعه بفرمایید. کازئین موجود در لبنیات ممکنه ایجاد درد مفاصل بکنه که خیلی نادره. یکی از علائم حساسیت به لاکتوز هم میتونه درد مفاصل باشه منتها اینکه شما فقط در ناحیه دست درد احساس میکنید باید بررسی بشه 

زمان ثبت
سه شنبه 17 خرداد 1401 19:54
مریمی
سلام من ۱۸ سالمه همه دندونام خراب شدن و دارن میپوسن امروز رفتم دندون پزشکی بهم گفتن از کمبود کلسیمه چیکار کنم؟؟بنظرتون قرصی چیزی هست ک زود اثر کنه؟
کارشناس علمی تیم سوپرابیون

سلام خدمت شما دوست عزیز ،

سلام، میتونید از محصول سوپرابیون کلسیترا که قرص کلسیم سیترات سوپرابیون است، استفاده کنید. روزانه دو عدد از قرص میزان مورد نیاز بدنتون رو تامین میکنه. با پزشکتون مشورت بفرمایید و آزمایش خون بدید، ممکنه استفاده از آمپول هم به شما توصیه بشه.

زمان ثبت
پنجشنبه 09 تیر 1401 14:08
جوادm
عالیه
زمان ثبت
شنبه 18 تیر 1401 06:34
راضیه وطن
خیلی مفید بود. ممنون
سوپرابیون

ممنون از همراهی شما

زمان ثبت
سه شنبه 08 شهریور 1401 19:25
آزاده
بسیار عالی بود ، ممنونم
زمان ثبت
دوشنبه 01 خرداد 1402 09:14
زهراقنبری
سلام وخسته نباشید من موقع راه رفتن دچارعدم تعادل میشم آیا میتونه ازکمبود کلسیم باشه ممنون میشم پاسخگو باشید
کارشناس علمی تیم سوپرابیون

سلام همراه عزیز.

عدم تعادل به هنگام راه رفتن می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد که باید بررسی شود، برای مثال در صورتی که این عدم تعادل همراه با سرگیجه باشد می‌تواند حتی به مشکلات گوش وابسته باشد. اگر این عدم تعادل در زندگی روزانه شما تداخل ایجاد کرده و زیاد تکرار می‌شود پیشنهاد می‌شود جهت بررسی بیشتر به پزشک مراجعه فرمایید. با این حال کمبود کلسیم می‌تواند علائمی مانند گزگز، گرفتگی یا خواب رفتن عضلات را ایجاد کند که این موارد ممکن است به عدم تعادل منجر شوند. جهت بررسی کمبود کلسیم به آزمایش خون نیاز است. سلامت باشید.

دکتر هاشمی (داروساز)

 

زمان ثبت
چهارشنبه 24 خرداد 1402 17:21
علی
عالی بود ممنون ازمقاله مفیدتون
زمان ثبت
یکشنبه 09 مهر 1402 19:58
نجمه
من 21سالمه وسابقه افت کلسیم دارم بااینکه سرساعت قرص هامومصرف میکنم هنوز کلسیم پایینی دارم
قرص کلسیم کربونات 500 با تعداد 4تا روزانه
ممنون میشم اگه راهنمایی کنید